Jednou vetou

Lyžovať sa už dá aj v nižšie položených strediskách

Aktuálne si lyžovačku užijú milovníci tohto zimného športu aj na strednom Pohroní. Z lyžiarskeho strediska Salamandra Resort v obci Hodruša-Hámre (okres Žarnovica) hlásia 30 centimetrov snehu a veľmi dobré podmienky na lyžovanie.

Netradičné Vianoce slovenských politikov

„Dúfame, že nám bude počasie priať a nebudeme musieť zatvárať tak, ako to bolo minulý rok,“ uviedla obchodno-marketingová manažérka strediska Petra Teplanová. Aktuálne sneží, o dobré podmienky sa však starajú aj prostredníctvom umelého zasnežovania. Sezónu tu otvorili už uplynulý víkend. Teplanová priblížila, že lyžiari sa môžu túto sezónu tešiť na nové zázemie – multifunkčnú budovu, kde nájdu požičovňu lyží, ski servis či bufet. Pod svahom sa nachádza aj klzisko.

Obľúbené lyžiarske strediská: Ako sú na tom tento rok?

S tohtoročnou lyžovačkou chcú ešte pred sviatkami začať aj v lyžiarskom stredisku Drozdovo, ktoré leží na úpätí Pohronského Inovca, približne 10 kilometrov od Novej Bane. Otvorenie sezóny je naplánované na sobotu 22. decembra.

Pri prevoze vianočného stromčeka treba postupovať obozretne

Už o niekoľko dní si budú môcť športovci užiť prvú lyžovačku aj na Skalke pri Kremnici. Peter Hyža z lyžiarskeho strediska Skalka Arena priblížil, že pôvodne chceli sezónu otvoriť ešte pred sviatkami, no pre plánované oteplenie tak urobia počas alebo až po sviatkoch. Záležať to bude od aktuálneho počasia. Aj v tomto stredisku sa tento rok zamerali na vylepšenie služieb pre lyžiarov, pribudol tu nový apreski bar, v priebehu sezóny by mali podľa Hyžu pribudnúť aj dva nové bufety.

Snehové správy

Na predvianočnú lyžovačku je možné vyraziť do zhruba 20 stredísk. Sezónu vo štvrtok otvárajú na Janovkách v Zuberci, v piatok (21.12.) vo Valčianskej doline, v Drienici, v Polomke a v Závažnej Porube. V sobotu (22.12.) sa k nim pridajú napríklad Martinské hole, Malinô Brdo, Mýto pod Ďumbierom alebo východoslovenské strediská Mlynky, Vernár a Levočská dolina. Cez víkend sa predpokladá prevádzka už v minimálne 40 zimných areáloch. Snehová vrstva sa v horných hodnotách drží zväčša na úrovni 30 až 50 cm. Podmienky sú dobré až veľmi dobré. Sneh je prevažne technický. Lyžovačka je v tomto období lacnejšia, no vo väčšine stredísk treba počítať ešte s čiastočnou prevádzkou.

Lyžiarske podmienky

Nízke Tatry

Donovaly – Záhradište 20 – 40 cm veľmi dobré
Jasná – Chopok sever 15 – 30 cm veľmi dobré
Jasná – Chopok juh 15 – 80 cm veľmi dobré

Vysoké Tatry

Štrbské Pleso 40 – 45 cm veľmi dobré
Tatranská Lomnica 50 cm veľmi dobré
Strednica – Ždiar 35 cm veľmi dobré
Roháče – Spálená 30 – 60 cm veľmi dobré
Zuberec – Janovky 100 cm veľmi dobré

Veľká a Malá Fatra

Vrátna – Paseky 30 – 70 cm veľmi dobré
Jasenská dolina 40 – 60 cm veľmi dobré

Stredné Slovensko

Krahule 50 cm veľmi dobré
Salamandra Resort 30 – 40 cm veľmi dobré

Západné Slovensko

Pezinská Baba 5 – 30 cm dobré

Orava a Kysuce

Kubínska hoľa 30 – 50 cm veľmi dobré
Brezovica – Oravský háj 30 – 45 cm veľmi dobré

Javorníky

Kohútka 20 – 50 cm veľmi dobré

Východné Slovensko

Jahodná 20 – 40 cm veľmi dobré

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru