Jednou vetou

Macháčková nebude platiť pokutu za údajné sporné získanie pozemku

Katarína Macháčková

foto: TASR

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková (mimoparlamentná strana Spolu) nebude musieť zaplatiť pokutu za údajne sporné nadobudnutie pozemku pod jej rodinným domom. Prievidzskí mestskí poslanci totiž svojím hlasovaním na rokovaní v pondelok rozhodli, že neporušila ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

aktualizované: 10:08

Za uznesenie hlasovalo šesť z 24 prítomných mestských poslancov, 17 bolo proti a zdržal sa jeden.

Komisia pre uplatňovanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Prievidzi na svojom júnovom rokovaní pôvodne prijala uznesenie, že primátorka zneužila v prípade údajne sporného nadobudnutia niekdajšieho mestského pozemku svoje postavenie verejného funkcionára, čo bolo nezlučiteľné s výkonom jej vtedajšej funkcie poslankyne MsZ a má zaplatiť pokutu vo výške 12-násobku mesačného platu, čo predstavuje 1255 eur. Za uznesenie vtedy hlasovalo päť členov komisie, proti bol jeden a zdržal sa jeden.

Macháčková má prísť pre údajné sporné nadobudnutie pozemku o 12 platov

V súčasnosti nezaradená poslankyňa Národnej rady SR mala ešte v roku 2006 ako poslankyňa MsZ prejaviť záujem o parcelu mestských pozemkov na sídlisku Kopanice. Dokazovať to má i vtedajšie uznesenie z mestskej rady. Neskôr hlasovala o jeho odpredaji. Vybraní majitelia sa ich o niekoľko týždňov neskôr rozhodli predať, lebo si nemali vybaviť hypotéku.

Z pozemkov sa stali neskôr stavebné a postavili na nich dva rodinné domy. Jeden z rozostavaných rodinných domov kúpila za cenu určenú znaleckým posudkom Macháčkovej dcéra, tá ho neskôr so svojimi rodičmi vymenila za byt a finančnú náhradu.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru