Jednou vetou

Malé lavínové nebezpečenstvo je lokálne len vo Vysokých a Západnych Tatrách

Ilustračné foto

Foto: TASR

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier platí v nedeľu malé lavínové nebezpečenstvo, v Nízkych Tatrách a vo Fatrách je vzhľadom na nedostatok snehu riziko lavín minimálne. Informoval o tom Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie v Liptovskom Hrádku.

Statici preskúmavajú bytový dom v Prešove po výbuchu plynu

Vo Vysokých a Západných Tatrách je lavínové nebezpečenstvo lokálne. Vo vysokohorských žľaboch, muldách a svahoch najmä severovýchodnej, východnej, južnej a juhovýchodnej expozície je naviaty nový sneh s výškou od 20 do 60 centimetrov.

Zvlášť nebezpečné sú strmé nástupy do stien a žľaby. Uvoľnenie lavíny je v strmom až extrémne strmom teréne možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení.

V nedeľu ráno bolo ma horách zamračené a hmlisto. Vo Vysokých Tatrách polojasno, teploty vzduchu sa pohybovali v rozpätí od -9 do 0 stupňov Celzia. Ráno fúkal vietor prevažne severozápadných smerov do 10, v nárazoch do 15 metrov za sekundu.

Jazdiť treba opatrne, na mnohých miestach sa tvorí hmla či poľadovica

Snehová pokrývka je súvislá od 1900 metrov nad morom a je nerovnomerne rozmiestnená. Koncentrovaná je do najvyšších polôh Vysokých Tatier a na južne orientovaných svahoch.

Na mnohých miestach je povrch snehu ľadový, prípadne je kôra. Voľný prachový sneh sa ešte vyskytuje v najvyšších polohách a na tienistých svahoch.

Môže vás zaujímať

Ľadovým expresom v aktuálnej sezóne cestovalo viac ako 960 návštevníkov