Jednou vetou

Mesto Komárno začne po pozemnej likvidácii komárov aj s leteckými postrekmi

Ilustračné foto

foto: TASR

Mesto Komárno sa už viac ako dva týždne snaží likvidovať komárov. Radnica sa najnovšie rozhodla zdvojnásobiť rozpočet na likvidáciu hmyzu a po pozemnej dezinsekcii využiť aj letecký postrek.

Mestský úrad oznámil obyvateľom mesta, že v prípade priaznivých hydrologických a klimatických podmienok je aplikácia leteckého postreku komárov naplánovaná na 26. júna.

V obciach postihnutých komármi aplikujú pozemné postreky

„Letecký postrek sa bude vykonávať v skorých ranných hodinách od piatej hodiny do 7.30 h a v čase od 19. hodiny do západu slnka v intraviláne a extraviláne mesta, keď je intenzita pohybu komárov najvyššia,“ informoval magistrát.

Doteraz mesto zo svojho rozpočtu vyčlenilo na pozemné ničenie komárov 30.000 eur. Na budúci týždeň bude mestské zastupiteľstvo hlasovať o návrhu mestského úradu zvýšiť túto sumu na 60.000 eur.

Združenie miest a obcí okresu Komárno sa obrátilo aj na ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd), aby získalo od štátu pomoc pri financovaní likvidácie komárov v oblasti.

Mesto už vyzvalo obyvateľov, aby počas vykonávania postreku pozatvárali okná, podľa možnosti sa nezdržiavali v postrekovej oblasti, prikryli potraviny, ktoré by mohli prísť do priameho styku s postrekovou látkou, a zabezpečili zvieratá.

Sme pripravení pomôcť obciam, ktorých trápi kalamitný výskyt komárov, uistil premiér

„Ďalej upozorňujeme občanov, že poľnohospodárske plodiny vyzbierané v postrekovaných oblastiach je nutné pred konzumáciou umyť teplou vodou. Zároveň vyzývame včelárov, aby počas aplikácie postrekovej látky zabezpečili stanovištia včelstiev,“ konštatuje sa vo výzve.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru