Jednou vetou

Mesto Poprad vypovedalo nájom (f)ITcubatoru, zrušiť chce aj projekt s Poliakmi

Ilustračné foto

foto: TASR

Mesto Poprad vypovedalo občianskemu združeniu (f)ITcubator nájomnú zmluvu na priestory v budove Reduty na Námestí sv. Egídia, ktorú podpísalo bývalé vedenie samosprávy. Dôvodom má byť porušenie zmluvy. Zakladatelia centra by v projekte napriek tomu chceli pokračovať.

Raši: Navrhnutý rozpočet na EYOF 2021 v Košiciach je dostačujúci

„Coworkingové centrum sme založili s cieľom, aby mladí ľudia, ktorí v súčasnosti odchádzajú z mesta Poprad, mali kde tvoriť a kde sa stretávať. Takéto priestory poskytli napr. mestá Košice či Trnava a tieto projekty treba podporovať, je to kľúčový faktor, ako udržať ľudí v meste a zároveň dostať tu inovácie,“ uviedol bývalý viceprimátor Popradu a v súčasnosti predseda Slovak Smart Cities Cluster Igor Wzoš.

Jeden zo zakladateľov centra Ján Michlík potvrdil, že onedlho mali začať s rekonštrukciou priestoru. „V septembri sme mali potvrdené finančné zdroje, aby sme to mohli celé zrekonštruovať. Dostala sa k nám však informácia, že mesto chce tieto priestory naspäť. Ani sme veľmi nemali možnosť sa k tomu vyjadriť a vysvetliť, čo tam vlastne chceme robiť a dostali sme výpoveď,“ priblížil Michlík.

Teraz zvažujú, čo ďalej, či sa snažiť ešte s mestom dohodnúť, alebo si nájsť iné priestory, kde budú podmienky pre tvorivosť príjemnejšie.

Ružinov vyhlásil grantovú výzvu na rok 2019

„My aj napriek tomuto ideme ďalej. Chceli sme tam vytvoriť aj laboratóriá pre mladých ľudí, ktorí chcú v tejto IT sfére niečo dosiahnuť, dokonca sme mali prisľúbené na to aj peniaze od nejakých firiem, teraz to padá. Myslím si však, že je tu dosť škôl, takže skúsime to priamo na školách urobiť,“ dodal Michlík.

Mesto Poprad podľa prednostky tamojšieho mestského úradu Oľgy Netočnej zmluvu vypovedalo z dôvodu, že došlo k jej porušeniu.

„Pri prehliadke priestoru sa zistilo, že sa nevyužíval na ten účel, na ktorý bol za osobitých podmienok prenajatý a nerealizoval sa projekt, ktorý bol avizovaný. Ďalším závažným porušením zmluvy bolo to, že tam došlo k stavebným úpravám bez súhlasu vlastníka,“ reagovala prednostka. Mestu sa nepáčilo, že priestory malo združenie prenajaté za symbolické euro už od roku 2017 a doteraz sa tam nič neudialo.

Nájomné v bytovom dome na Ciglianskej ceste v Prievidzi zvýšia

Nájomná zmluva s týmto občianskym združením nie je jediná vec, ktorú sa mesto rozhodlo zrušiť resp. vypovedať. Na štvrtkové (28.2.) zasadnutie mestského zastupiteľstva sú predložené napr. návrhy na ukončenie členstva popradskej samosprávy v Energy Cities, Slovak Smart City Cluster, vystúpenie z Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí, z Košice IT Valley či odstúpenie od memoranda o spolupráci s fínskym mestom Oulu a poľským Lublinom.

Poslanci budú okrem toho rozhodovať napr. aj o predaji podielu mesta v popradskom akvaparku.

Rastislav Mačura z neformálnej skupiny občanov Priestor pre krajinu a kultúru zase listom upozornil na fakt, že samospráva plánuje odstúpiť od grantovej zmluvy s múzeom v poľskom Zakopanom. V rámci spoločného projektu malo dôjsť k rekonštrukcii historickej budovy bývalého múzea v mestskej časti Veľká, kde by v budúcnosti vzniklo Múzeum cestovného ruchu.

V Brezovej pod Bradlom vydali kalendár venovaný M. R. Štefánikovi

Na projekt už radnica získala dotáciu vo výške viac ako 700.000 eur. „Podľa zmluvy ale hrozí mestu odstúpením okrem finančnej sankcie aj medzinárodná blamáž,“ konštatoval Mačura.

V materiáli na štvrtkové zastupiteľstvo samospráva uvádza, že tento projekt je vysoko rizikový a hrozí, že počas jeho realizácie by mohlo dôjsť k zvýšeniu rozpočtu.

O tom, či spomínané návrhy budú aj zrealizované, rozhodne 19 mestských poslancov vo štvrtok.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Pozrite sa, ako vyzerajú práce na novom bratislavskom obchvate