Jednou vetou

Mesto prijalo pre silné mrazy ďalšie opatrenia pre bezdomovcov

Ilustračné foto, archív

zdroj: TASR

Mesto Poprad prijalo pre silné mrazy ďalšie opatrenia pre ľudí bez domova. Poskytuje im aj sociálne poradenstvo.

„Mesto má k dispozícii zariadenie sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia s kapacitou 35 miest, ako aj nízkoprahové bývanie v podobe vojenského stanu s kapacitou 12 osôb. Silné mrazy a sneženie cez víkend spôsobili, že záujem o tieto služby poskytované ľuďom bez domova sa zvýšil,“ informoval hovorca mesta Marián Galajda.

Mesto Žilina zvýšilo náklady na zimnú údržbu zhruba o 300.000 eur

V pondelok ráno sa podľa neho teplota vzduchu pod Tatrami pohybovala okolo mínus 15 stupňov Celzia. Spolu 12 ľudí, ktorí využívali ubytovanie vo vojenskom stane, presťahovali do nocľahárne.

„Stan je síce vyhrievaný, no pri takýchto nízkych teplotách sme sa rozhodli radšej všetkých klientov zo stanu presunúť do spoločných priestorov budovy nocľahárne, ktoré sme na to pripravili,“ uviedla Petra Zavacká zo sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade.

V zariadení je k dispozícii stredisko osobnej hygieny, práčovňa, výdajňa šatstva, bezdomovci tam môžu dostať zdarma teplú polievku, ktorú každý deň vrátane sobôt a nedieľ zabezpečuje Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Poprade.

Sociálny odbor im poskytuje aj sociálne poradenstvo, vie im pomôcť tiež pri vybavovaní dokladov, finančného zabezpečenia, či už dôchodku, alebo pomoci v hmotnej núdzi.

Poslanci v Skalici schválili rozpočet na rok 2019, je krízový a reštriktívny

„Takisto im prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov ponúka pomoc zameranú na uplatňovanie práv a právom chránených záujmov – sprievod pri vybavovaní v inštitúciách, ako úrad práce, sociálna poisťovňa, lekári, sociálne zariadenie a podobne,“ vysvetlil Galajda s tým, že samospráva v súčasnosti eviduje na území mesta 120 bezdomovcov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru