Jednou vetou

Mesto rozpošle obyvateľom 32 600 letákov s informáciami o koronavíruse

Prešov

Foto: TASR/archív

Radnica zároveň hľadá dobrovoľníkov, ktorí by v čase mimoriadnej situácie pomohli seniorom a zabezpečili aj ochranné rúška.

Mesto Prešov začína v týchto dňoch s distribúciou informačného listu o opatreniach a dôležitých informáciách súvisiacich so šíriacim sa koronavírusom. List bude doručený do všetkých prešovských schránok. Celkovo nechala radnica vytlačiť 32 600 kusov letákov, ktoré majú byť distribuované do všetkých domácností do konca tohto týždňa. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešove Vladimír Tomek, radnica zaplatí iba za distribúciu letákov, a to maximálne 1 600 eur. Informovanosti verejnosti má pomôcť aj možnosť opýtať sa na otázky súvisiace s koronavírusom odborníčky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Radnica zároveň hľadá dobrovoľníkov, ktorí by v čase mimoriadnej situácie pomohli predovšetkým seniorom. Takisto zabezpečuje aj zháňanie ochranných rúšok.

Ako uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, mesto podáva v mimoriadnej situácii pomocnú ruku seniorom vo forme pomoci s nákupom potravín či liekov, ale aj rozvozom obedov. V tejto súvislosti hľadá dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem poskytnúť pomoc a urobiť nákup seniorom. Svoj záujem spolu s telefónnym číslom je potrebné nahlásiť prostredníctvom e-mailových adries maria.hrehova@presov.sk alebo zuzana.gulasova@presov.sk. Radnica zároveň vyzvala seniorov, ktorí potrebujú zabezpečiť pomoc s nákupmi, aby pre potrebné informácie kontaktovali pracovníčky úradu na telefónnych číslach 0917 284 231, 0950 639 159 alebo 0907 927 467. „Výzva platí aj pre tých, ktorí poznajú osobu, ktorá v ich okolí takúto pomoc potrebuje,“ doplnila tlačová referentka.

Pre seniorov s trvalým pobytom v meste zabezpečuje radnica v spolupráci so Slovenským Červeným krížom v pracovných dňoch aj dovoz obedov do domácností. Obedy je možné objednať deň vopred alebo najneskôr v ten istý deň do 7:30 na číslach 0948 661 668 alebo 0903 558 937. „Zároveň môžu využiť aj nevyhnutnú domácu ošetrovateľskú starostlivosť (ADOS), ktorú si môžu dohodnúť na telefónnom čísle 0948 665 662,“ dodala Šitárová.

Odbor služieb pre občanov MsÚ Prešov tiež vyzval ľudí k spolupráci pri šití rúšok. „Naším cieľom je poskytnúť rúška pre Gréckokatolícku charitu, ktorá ich využije pre sociálne odkázaných ľudí, aby sme spoločne chránili zdravie nás všetkých,“ vysvetlila Šitárová s tým, že ušité rúška je možné doručiť do podateľne mestského úradu na Hlavnej 73 v pracovných dňoch od 8:00 do 11:00. „Mesto Prešov zároveň vyzýva všetky fyzické a právnické osoby, ktoré šijú a vyrábajú ochranné rúška a chcú týmto spôsobom pomôcť obyvateľom mesta, aby kontaktovali mestský úrad prostredníctvom e-mailovej adresy richard.korpas@presov.sk,“ dodala Šitárová.

Mesto tiež v snahe zabezpečiť čo najväčšiu informovanosť ponúka možnosť obyvateľom opýtať sa na to, čo ich v súvislosti s nákazou koronavírusom zaujíma. Na všetky otázky bude odpovedať prešovská regionálna hygienička Jana Mýtniková. Rozhovor s ňou prinesie mesto na svojich komunikačných kanáloch – webovej a facebookovej stránke, ako aj v miestnej regionálnej televízii. Otázky týkajúce sa ochorenia COVID-19 je potrebné poslať na e-mailovú adresu vladimir.tomek@presov.sk najneskôr do piatka 20. marca do 8:00. V prípade otázok týkajúcich sa epidémie koronavírusu môžu Prešovčania kontaktovať nepretržite aj call centrum Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove na čísle 0911 908 823 alebo regionálnu epidemiologičku Máriu Liškovú na telefónnom čísle 0910 752 010.

Môže vás zaujímať

Historická budova Lekárne u Salvátora bude prístupná verejnosti