Mesto Žilina zvýšilo náklady na zimnú údržbu zhruba o 300.000 eur

Ilustračné foto

foto: TASR

Mesto Žilina zabezpečuje prostredníctvom spoločnosti Žilinské komunikácie zimnú údržbu približne 255 kilometrov (km) ciest a po novom aj 220 km chodníkov. Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej preto musí riešiť nedostatok kapacít.

„Museli sme navýšiť jednak personálne, ale i technické kapacity. Vzrástol nám počet kilometrov chodníkov, o ktoré sa bude musieť samospráva v tomto roku postarať a zabezpečiť zimnú údržbu, čo sa odrazilo aj na financiách. Náklady na zimnú údržbu sme pre tento rok zvýšili zhruba o 300.000 eur,“ vysvetlil primátor Žiliny Peter Fiabáne s tým, že minulý rok minulo mesto na údržbu ciest 700.000 eur.

Doplnil, že najdôležitejšie trasy v meste sa budú čistiť prioritne, ďalšie časti mesta následne podľa schváleného operačného plánu zimnej údržby. „Budeme sa snažiť urobiť, samozrejme, maximum a udržiavať čo najviac chodníkov. Keďže však platí nový zákon len od mája tohto roku, nedokázali sme zahrnúť do rozpočtu taký objem peňazí, ktorý by sme na údržbu ciest a chodníkov potrebovali. Preto budeme vykonávať zimnú údržbu v okolí bytových domov prednostne na hlavných chodníkoch,“ dodal žilinský primátor.

Publikácia SAD Žilina mapuje 70 rokov autobusovej dopravy

Zároveň požiadal o pomoc aj obyvateľov mesta. „Uvedomujeme si, že je to po novom povinnosť mesta. V nevyhnutných prípadoch by som však veľmi rád požiadal Žilinčanov o súčinnosť a výpomoc pri odpratávaní snehu pri svojich domoch,“ povedal Fiabáne.

Na zabezpečenie zjazdnosti vozoviek a chodníkov je pripravených 600 ton posypovej soli. „Žilinskí cestári majú k dispozícii šesť veľkých sypačov, štyri multikáry, tri traktory a dva UNC nakladače,“ informoval vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Žiline Peter Rolko.

Môže vás zaujímať

Bratislava priznáva,že bezpečnosť v niektorých lokalitách nie je stále dobrá