Jednou vetou

Meteorológ: Predpovedať, že sa o desať dní ochladí na -18 stupňov, je uletené

Ilustračné foto

TASR/AP

Predpoveď avizujúcu na konci novembra v hlavnom meste SR ochladenie až na - 18 stupňov je potrebné brať ako deterministickú, teda jednu z viacerých možností vychádzajúcich z veľkej miery neistoty predpovede na vzdialenejšie časové obdobie. V súvislosti s medializovanými informáciami to zdôraznil Pavol Beránek zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Vo videokomentári na profile SHMÚ na sociálnej sieti tiež upozornil, že informácia, ktorú niektoré médiá zverejnili, sa odvíja od najnižšej hodnoty v rozptyle teplôt odhadovaných na štvrtok 29. novembra. „Pre Bratislavu bol uvedený rozptyl od -15 do + 2 stupne Celzia. A práve najnižšia hodnota tohto rozptylu zodpovedala uletenej deterministickej predpovedi,“ upozornil.

Posledný novembrový víkend to žije

O počasí v budúcom týždni povedal, že na začiatku možno očakávať oblačné počasie s dažďom, vo vyšších a neskôr aj stredných a niekde i nižších polohách so snežením. „Od stredy (28.11.) bude menej oblačnosti a chladnejšie počasie,“ avizoval Beránek. Ak sa vytvorí snehová pokrývka, bude to podľa jeho slov na strednom a východnom Slovensku.

„Najnižšia nočná teplota by mala počas najchladnejších nocí budúceho týždňa klesať na -5 až -10, v kotlinách a dolinách možno až na -15 stupňov C. Denná teplota sa bude pohybovať v rozptyle -4 až +5 stupňov,“ dodal meteorológ SHMÚ. Zopakoval, že predpoveď na koniec novembra v tomto momente nemožno presne určiť.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru