Meteorológovia otvoria brány pre verejnosť, tešiť sa môžu aj deti

Ilustračná foto

foto: TASR

Prácu meteorológov, hydrológov, klimatológov či meranie kvality ovzdušia a vody si môžu v sobotu od 10.00 do 15.00 h pozrieť návštevníci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na bratislavskej Kolibe v rámci Dňa otvorených dverí. V rovnakom čase svoje brány otvoria aj meteorologické stanice či observatóriá v Dudinciach, Hurbanove, Telgárte, Trebišove, Liesku, na Lomnickom štíte a Štrbskom plese či na letiskách v Prievidzi, Kamenici nad Cirochou i Nitre-Janíkovciach.

V SHMÚ na bratislavskej Kolibe sa môžu ľudia dozvedieť viac o kvalite ovzdušia, búrkach, leteckej meteorológii, klimatológii a pri priaznivom počasí môžu navštíviť aj meteorologickú záhradku. „Aj v tomto roku predpokladáme, že bude veľký záujem o prácu centra predpovedí a výstrah, odkiaľ vychádzajú naše predpovede počasia a výstrahy, či už pred meteorologickými alebo hydrologickými javmi,“ povedal pre TASR hovorca SHMÚ Ivan Garčár.

Záujem je podľa neho aj o odborné témy, ako je monitoring sucha, radiačný monitoring, či o meracie zariadenia meteorologických staníc. Návštevníci sa taktiež môžu dozvedieť o kvalite vody na Slovensku a ako sa meria voda pod zemou, v potokoch i vo veľkých tokoch. Pripravený je aj program pre deti. „Otvorili sme výstavu fotografií, ktoré nám posielali deti a budeme ich vyhodnocovať. Okrem toho budeme mať o 11.00 h divadelné predstavenie pre deti Z rozprávky do rozprávky, neskôr budeme mať zaujímavé prednášky v kinosále,“ podotkol Garčár s tým, že najmenším budú čítať aj z knihy rozprávok. Pre dospelých i deti bude pripravená aj výstava historických meracích prístrojov.

Podujatie sa koná pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si verejnosť každoročne pripomína 22. marca a Svetového meteorologického dňa (23. marca). Podrobnejší program možno nájsť na webe shmu.sk. V piatok (23.3.) otvorili svoje brány verejnosti regionálne pracoviská SHMÚ v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a aerologické a radiačné centrum Gánovce.

Môže vás zaujímať

Most v Strážskom bude potrebovať takmer kompletnú rekonštrukciu