Jednou vetou

Meteorológovia varujú pred nízkymi teplotami v Popradskom okrese

Ilustračné foto

foto: TASR

Na horách aj pod horami fúka, môže aj nasnežiť

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred nízkymi teplotami. Výstraha 1. stupňa platí od stredajšej polnoci do štvrtka 7:00. V popradskom okrese meteorológovia očakávajú dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -4 až -7°C. Nízka teplota predstavuje možné nebezpečenstvo pre poľnohospodárske plodiny. Očakávaný mráz nie je v tejto ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie poľnohospodárskych plodín.

V Popradskom okrese dnes platí aj výstraha 1. stupňa pred vetrom, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 65 – 70 km za hodinu. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej stránke. „Na mnohých miestach, hlavne na hrebeňoch a zatienených svahoch je povrch snehu veľmi tvrdý až ľadový a hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia,“ varuje HZS. Záchranári preto odporúčajú nosiť so sebou stúpacie železá a paličky, prípadne čakan alebo lyžiarske palice. „V priebehu dňa sneh čiastočne zmäkne, hlavne na slnečných svahoch, okolo poludnia môže byť premočený, mäkký a brodivý,“ uvádza HZS.

„Tatranská magistrála je v úseku Hrebienok – Sliezsky dom pre popadané stromy nepriechodná. Úsek magistrály, Popradské pleso – Sliezsky dom nemá zimné značenie a je tu veľká pravdepodobnosť zablúdenia. Platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 19:00 sa začína stmievať,“ uvádza HZS. Záchranári vzhľadom na karanténne opatrenia prosia návštevníkov Tatier, aby volili ľahšie túry a znižovali tak riziko úrazu.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru