Jednou vetou

Michalovský okres naďalej trápia osýpky – evidujú 20 podozrivých a 6 potvrdených

Starosta obce Drahňov Tibor Jasovský, hlavný hygienik SR Ján Mikas a lekárka Infekčného oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce Kristína Kaňuchová na mimoriadnom pracovnom stretnutí v súvislosti s aktuálnym výskytom osýpok v okrese Michalovce v sídle Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach v piatok 1. júna 2018

foto: TASR

V Michalovskom okrese evidujú aktuálne 20 podozrivých prípadov osýpok, šesť z nich bolo laboratórne potvrdených. Pre novinárov to v piatok po mimoriadnom pracovnom stretnutí, ktoré sa v tejto súvislosti uskutočnilo na pôde tamojšieho regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Najviac prípadov je podľa jeho slov v Drahňove, dva evidujú mimo tejto dediny. V súvislosti s touto epidémiou v nej zaočkovali 102 osôb. „Môžem skonštatovať, že všetky protiepidemické opatrenia, ktoré boli prijaté, boli prijaté adekvátne a včas,“ povedal s tým, že ďalší vývoj situácie bude záležať od toho, či osoby, ktorým boli nariadené karanténne opatrenia, ich budú dodržiavať, ale aj od toho, či na Slovensko prídu ešte nejakí nakazení občania z Veľkej Británie a prenesú ochorenie na ďalších ľudí. „Ak by sa objavili klinické príznaky osýpok u ďalších osôb, je nevyhnutné, aby navštívili bezodkladne svojho lekára,“ upozornil Mikas.

V Michalovskom okrese pokračuje epidemický výskyt osýpok

„Úrad verejného zdravotníctva SR oslovil aj autodopravcov, aby mysleli na to, keby náhodou príde k väčšiemu presunu osôb z Anglicka na Slovensko, že sa môžu stretnúť aj s ľuďmi infikovanými osýpkami,“ vysvetlil. V protiepidemických opatreniach budú pokračovať aj naďalej, situáciu pozorne sledujú. „Nahlásili sme tieto prípady do Európskeho systému rýchleho varovania, uvidíme, aký bude ďalší priebeh,“ poznamenal s tým, že sa môžu objaviť ešte nejaké prípady.

Pokiaľ by sa epidémia šírila ďalej, základom je podľa Mikasa liečiť ľudí, ktorí si to vyžadujú, príp., aby boli hospitalizovaní. Potom sú to karanténne opatrenia alebo preočkovanie časti populácie. To môže byť nariadené aj plošne. „Chcem apelovať na všetkých rodičov, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a kontaktovali svojho pediatra,“ poznamenal hlavný hygienik.

FOTO: Staromestské slávnosti otvoril sprievod centrom Žiliny

Na otázku, či je možné, že sa nakazí zdravotnícky personál, odpovedal pozitívne – „pokiaľ nemajú dostatočnú hladinu protilátok“. O prvých prípadoch zavlečenia osýpok na dolný Zemplín ÚVZ SR informoval na začiatku tohto týždňa.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru