Jednou vetou

Mierne lavínové nebezpečenstvo aktuálne prevláda v Tatrách aj M. Fatre

Ilustračné foto

Foto: TASR

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice trvá v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier a Malej Fatry.

V nižších a stredných polohách a v ostatných pohoriach aktuálne prevláda malá lavínová hrozba, prvý stupeň. Vo štvrtok o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Doplnil, že nebezpečenstvo je veľmi lokálne a viaže sa najmä na záveterné svahy a žľaby pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií.

Na Slovensku platí výstraha pred poľadovicou a hmlou

„Čiže na miesta, kde bolo v predchádzajúcich dňoch previate väčšie množstvo nového snehu, 30 až 60 centimetrov. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne uvedených orientácií,“ uviedol.

Počas uplynulých 24 hodín pripadlo vo Vysokých Tatrách do desať, inde len do dvoch centimetrov nového prachového snehu.

Celkovo za predchádzajúce štyri dni napadlo na horách 25 – 65 centimetrov nového snehu, zväčša na trávnatý alebo skalnatý podklad.

Cesty sú zjazdné, ich povrch je suchý až mokrý

V stredných polohách do 1500 metrov dosahuje celková výška snehu do 50 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier 30 až 70 centimetrov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru