Jednou vetou

Mimoriadne ocenenie v súťaži Dedina roka získala obec Jesenské so 48 obyvateľmi

Ilustračné foto

Pixabay.com

Mimoriadne ocenenie za súdržnosť obce získala v tohtoročnej edícii súťaže Dedina roka obce Jesenské v Levickom okrese. Dedinka so 48 obyvateľmi a 29 domami bola najmenšou, ktorá sa do tohto ročníka súťaže prihlásila.

Podľa starostky Evy Mozoličovej hodnotiacu komisiu oslovili pravdepodobne svojou spontánnosťou. „S porotou si sadla celá dedina a každý povedal kúsok dejín obce. Myslím si, že tým sme ich zaujali. Išli sme do toho, aby sme sa zviditeľnili a nie niečo vyhrať. Ani nevieme, čo všetko sme vyhrali, ale tešíme sa z toho,“ povedala počas štvrtkového (7. 11.) slávnostného vyhlásenia súťaže v Papradne starostka.

FOTO: Vodáci v Bratislave dostali krásny darček. Otvorili novú Karloveskú lodenicu

Ako dodala, Jesenské je svojím spôsobom výnimočnou dedinkou. Leží v malebnom údolí a je podľa starostky jedinou dedinou v okolí, ktorá má okolo seba kopce.

„Reakcie obyvateľov obce na mimoriadne ocenenie boli úžasné. Boli úplne uveličení, že my, taká malá dedina, sme vôbec mohli niečo vyhrať. Nemôžeme sa porovnávať s veľkými obcami ako Papradno alebo Svätý Anton, my na nich nemáme šancu. Napriek tomu sme sa zapojili,“ doplnila Mozoličová.

Prestížny titul Dedina roka 2019 získala obec Papradno v Považskobystrickom okrese. Druhé miesto získala obec Svätý Anton (okres Banská Štiavnica), tretie skončili Raslavice (okres Bardejov).

V jednotlivých kategóriách uspeli obce: Dedina ako hospodár – Lúky (okres Púchov), Dedina ako maľovaná – Domaňovce (okres Levoča), Dedina ako klenotnica – Beluj (okres Banská Štiavnica) a Krivany (okres Sabinov), Dedina ako pospolitosť – Bolešov (okres Ilava), Dedina ako partner – Tvrdošovce (okres Nové Zámky), Dedina ako záhrada – Tvrdošovce (okres Nové Zámky). Mimoriadne ocenenia získali obce Jesenské (okres Levice), Pobedim (okres Nové Mesto nad Váhom) a Dohňany (okres Púchov).

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Žilinskom kraji stúpla

Vyhlasovateľmi súťaže sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Súťaž vyhlasujú už 20 rokov s dvojročnou periodicitou.

Môže vás zaujímať

Policajti zachraňovali ženu na Via ferrate