Jednou vetou

Minulý týždeň na železniciach zahynul jeden človek

Železnice Slovenskej republiky
Ilustračné foto

Foto: TASR

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali uplynulý 30. týždeň dve zrážky vlaku s civilnou osobou, jedna bola smrteľná. Prvá nehoda sa stala v stredu (25.7.) v úseku Dubnica nad Váhom – Trenčianska Teplá, kde osobný vlak zrazil a usmrtil muža. Na moste v úseku Košice - Kostoľany nad Hornádom zrazil osobný vlak muža, ktorý tlačil bicykel s dieťaťom. Dieťa sa nezranilo a muž odmietol prevoz do nemocnice. Tieto nehody spôsobili meškanie 22 osobných vlakov.

Pokus o samovraždu bol nahlásený v úseku Košice predmestie – Barca a následne bola nariadená jazda vlakov v tomto úseku so zníženou rýchlosťou. Ďalšiu osobu s úmyslom spáchať samovraždu sa podarilo zadržať v železničnej stanici Gemerská Hôrka.

Na zabezpečenom priecestí Nováky – Zemianske Kostoľany narazil osobný vlak do nákladného auta. Vlak sa v dôsledku nehody vykoľajil a zranili sa štyri osoby, vrátane vodiča auta.

„Pred železničným priecestím si musia počínať vodiči vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčiť, či môžu bezpečne prejsť. Vodič je povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byt zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov,“ informovala Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR.

Dopravná nehoda pri obci Kravany si vyžiadala zranenia viacerých osôb

V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ), umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia.

Vandali za posledných sedem dní vyčíňali na viacerých miestach. V úseku Breznička – Poltár narazil osobný vlak do troch slamených balov, ktoré boli umiestnené v koľajisku. V úsekoch Hnúšťa – Tisovec a Prešov mesto – Prešov boli hodené kamene do otvorených okien. „Vandali si často neuvedomujú, že svojim správaním môžu ohroziť bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy, svoje aj cudzie životy,“ povedala Pavliková.

O prípade informovala Ivana Popluhárová z odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR.

Môže vás zaujímať

FOTO: Do parlamentu mieri strana, ktorá chce zlepšiť život v regiónoch a budovať vidiek