Jednou vetou

MsZ rokovalo o koncepcii rozvoja DPMK, odborári ostrý štrajk nevylúčili

ilustračné, archív

foto: TASR – František Iván

Košickí mestskí poslanci na svojom stredajšom zasadnutí zastupiteľstva zobrali na vedomie predložený materiál Východiská pre tvorbu koncepcie rozvoja Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) na roky 2019 - 2023. Ten zahŕňa aj návrh zvyšovania miezd zamestnancov či zmeny taríf v košickej mestskej hromadnej doprave (MHD). Odborári po prerokovaní tohto bodu mestským zastupiteľstvom (MsZ) nevylúčili ďalší ostrý štrajk.

Predpokladom na naplnenie uvedených východísk je zavedenie novej tarify a schválenie pripravovaného príspevku od mesta vo výške 300.000 eur v zmene programového rozpočtu na tento rok. Táto suma má byť v druhom polroku prerozdelená na zvýšenie platov, čo pre vodičov znamená v priemere nárast miezd o 4,7 percenta a pre údržbárov o 7,2 percenta. Do roku 2022 majú vodičom vzrásť platy v priemere o 13,1 percenta a údržbárom o 15,7 percenta.

Na rokovanie prišlo približne aj 20 zamestnancov dopravného podniku. Ako povedal predseda Základnej odborovej organizácie vodičov MHD pri DPMK Ivan Horváth, MsZ by nemalo byť pôdou pre kolektívne vyjednávanie. Podľa jeho slov sa o konkrétnych sumách, ktoré návrh obsahoval, dozvedeli prvýkrát práve na stredajšom zasadnutí zastupiteľstva.

Odbory v DPMK pozastavujú ostré štrajky, štrajková pohotovosť trvá

„Musíme si sadnúť, prepočítať a hlavne sa spýtať na názor zamestnancov, ktorých zastupujeme,“ uviedol s tým, že suma 300.000 eur na tohtoročné zvýšenie miezd sa mu zdá nedostatočná a nesystémová. Štrajkové výbory majú zasadnúť do konca tohto týždňa, následne plánujú stretnutie so zamestnancami DPMK aj s vedením spoločnosti. Horváth pripomenul, že zatiaľ ide o víziu mesta a suma na mzdy pre zamestnancov v stredu vyčlenená nebola.

Odborári zdôraznili, že štrajková pohotovosť naďalej trvá. „Hrozba ostrého štrajku je tu stále, určite vo väčších intenciách ako doteraz,“ dodala predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK Andrea Vindišová.

Podľa generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka cieľom vedenia DPMK nie je plošné zvyšovanie miezd, ale oveľa výraznejšie zvýšenie než predtým odborármi požadovaných desať percent, a to pre podfinancované pracovné pozície. „To je miesto, kde sa sústredíme a snažíme sa presvedčiť aj odborárov, že poďme podporiť práve tých, ktorí sú pre nás nedostatkoví. To sú elektromechanici, pracovníci v pretržitom režime,“ povedal s tým, že štrajk nie je riešením súčasnej situácie, ten sa podľa jeho slov dá vyriešiť iba za rokovacím stolom.

Súd odborárom DPMK nezakázal štrajkovať

Poslanci uznesením zároveň odporučili generálnemu riaditeľovi a predstavenstvu DPMK pokračovať v kolektívnom vyjednávaní o mzdových požiadavkách zamestnancov DPMK v zmysle schváleného materiálu. Primátor Jaroslav Polaček má na najbližšie rokovanie predložiť nový návrh na zvýšenie taríf pre MHD s účinnosťou od 1. septembra.

Obe alternatívy navrhovanej úpravy taríf vychádzajú z ceny základného 30-minútového cestovného lístka. V prvej sa navrhuje nárast ceny lístka o 33 percent a pri predplatnom 30-dňovom cestovnom lístku sa navrhuje zvýšenie o 30 percent. Druhá alternatíva počíta s nárastom o 50 percent a pri takzvanom mesačníku o 20 percent. V prípade schválenia zmeny tarify by ročná tržba mala vzrásť o 2,5 milióna eur bez DPH, respektíve 2,8 milióna eur bez DPH.

Polícia v Košickom kraji upozorňuje rodičov, aby nenechávali svoje deti v aute

Návrh zahŕňa aj zmeny v poskytovaní bezplatnej prepravy zľavnenej prepravy, či zníženie poplatku za batožinu alebo živé zviera.

MsZ sa bude materiálom zaoberať aj na mimoriadnom rokovaní 4. júla, viacerí poslanci vyjadrili nespokojnosť s tým, že im bol na stredajšie rokovanie doručený neskoro.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v DPMK 11. marca, v máji sa konali dva ostré štrajky. Primátor na jednom z protestných zhromaždení verejne deklaroval, že 1. júla predstúpi pred verejnosť a zamestnancov DPMK a ponúkne riešenie situácie, respektíve predstaví systémové opatrenia na ozdravenie DPMK aj plán postupného zvyšovania platov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru