Jednou vetou

Múzeum na Slavíne je v nedohľadne, sanovať treba samotný pamätník

Pamätník na Slavíne , archív 2019

foto: TASR

Zriadenie múzea na bratislavskom Slavíne venované koncu druhej svetovej vojny je v nedohľadne. Otvoriť ho pritom plánovali v roku 2016. Ukázalo sa však, že vojnový pamätník si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. TASR to potvrdila hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že v prvom rade je potrebné sanovať samotný pamätník a až následne sa zaoberať budovaním múzea v jeho podzemí.

„Hlavné mesto má vyhotovené komplexné stavebno-technické posúdenie. Posudok ukázal nutnosť rozsiahlej rekonštrukcie tohto objektu na Slavíne,“ spresnila hovorkyňa. V danej chvíli je podľa nej predčasné hovoriť o konkrétnych termínoch.

Ministerstvo obrany pre TASR uviedlo, že Vojenský historický ústav predložil v minulosti ideový zámer vybudovania stálej expozície Oslobodenie Slovenska 1944–1945. Stavebno-technické a architektonické riešenie múzea však podľa rezortu nebolo v jeho gescii, ale bratislavského magistrátu. „V tejto súvislosti bola zriadená pracovná komisia, ktorej úlohou je posúdenie zámeru na obnovenie pamätníka Slavín, ako aj zriadenie expozície druhej svetovej vojny na Slavíne,“ povedala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko verí, že sa veci okolo plánovaného múzea na bratislavskom Slavíne pohnú ďalej. „Viem si predstaviť, že v podzemí Slavína, ak dôjde k spevneniu oslabených častí, bude múzeum podobné, aké som videl v Petrohrade,“ povedal minulý týždeň.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v júli 2015 informoval, že pôjde o spoločnú expozíciu Múzea mesta Bratislavy a Vojenského historického ústavu. „Expozícia bude venovaná koncu druhej svetovej vojny, oslobodeniu Slovenska,“ priblížil. Múzeum má byť situované v podloží pamätníka Slavín.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru