Jednou vetou

Na Bojnický zámok sa po prestávke vrátil Vládca času a jeho bývalé panstvo

Bojnický zámok

Foto: TASR - Samuel Poništ

Na Bojnický zámok sa v piatok po niekoľkodňovej prestávke vrátil Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Tento rok nesie podtitul Vládca času a odhaľuje pravdu o démonoch v nás.

Zámok v Bojniciach privítal duchov a strašidlá v rámci tohto podujatia po 25. raz. Počas rokov sa v rámci neho vystriedalo množstvo účinkujúcich, niektorí sa na zámok vracajú pravidelne od jeho začiatku. „Je to festival, ktorý na Slovensku nemá konkurenciu, hlavne si myslím, že nie je žiadny iný festival, ani v nejakom inom odvetví, ktorý má takú dlhoročnú tradíciu, ako tento náš,“ povedal pre TASR dlhoročný účinkujúci Ivan Lukačovič.

Festival na Bojnickom zámku počas prvých dní navštívili tisíce ľudí

Ide podľa neho o výnimočnú akciu, lebo sa tam stretne veľa zaujímavých hercov z rôznych amatérskych divadiel, do Bojníc príde množstvo ľudí. „Bojnický zámok má svoju atmosféru, má čo ponúknuť a tento festival je aj pre toto jedinečný,“ skonštatoval.

Lukačovič účinkuje na festivale od jeho prvého ročníka, keď mal 15 rokov. „Tých úloh bolo veľmi veľa, ani by som si všetky nepamätal, ale najradšej som mal asi program Lux in Tenebris a potom ešte spomienka na grófa Jána Pálffyho,“ dodal.

Najmä veselšie postavy, ktorými každoročne baví divákov, hráva Helena Balážová: „Festival je výnimočný tým, že ide o nový prvok, ktorý sa robí na zámku, že sa tu straší, že tu behajú účinkujúci v kostýmoch, sú nalíčení, pre návštevníka je to nevšedné. Teda, už teraz si zvykli, ale tie začiatky boli také, že pre nich to bolo niečo kuriózne,“ vysvetlila.

Takto budú sledovať hokej naše celebrity – nad Portugalskom určite vyhráme!

Vybrať si postavu, ktorú mala najradšej, Balážová presne nevedela. „Ja sa stotožním s každou postavou, ktorú dostanem, pokiaľ mi sadne. A zatiaľ mi sadla každá jedna až na pár menších, ale aj tam som sa dokázala vteliť do postavy. Úplne najlepšie sa mi asi robilo v réžii Vojta Bartka a Jožka Pálffyho. Tí ma vedeli obsadiť tak, že mi to sadlo a nechcem povedať, že ako čo na čo,“ poznamenala.

Tento rok festival prináša príbeh o bývalom panstve na Bojnickom zámku a počas prvých dní jeho konania si ho pozrelo viac ako 9000 ľudí. V komnatách a na nádvoriach sa môžu návštevníci stretnúť s Matúšom Čákom Trenčianskym, Thurzovcami či Annou Rosinou Listhiusovou. Okrem piatku môžu záujemcovia podujatie navštíviť ešte v sobotu 5. mája, potom 7. a 8. mája a od 11. do 13. mája.

Aktuálny ročník festivalu, ktorého história sa začala písať v roku 1994, má byť posledným v terajšej podobe. Riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Bojnice Ján Papco už skôr avizoval, že strašidlá budú návštevníci stretávať, kedykoľvek prídu do Bojníc.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru