Jednou vetou

Na červeno osvetlené dominanty pripomenú Svetový deň hemofílie

Ilustračné foto

foto: TASR

Architektonické dominanty v Nitre sa v stredu rozsvietia na červeno. Pri príležitosti Svetového dňa hemofílie budú na červeno osvetlené budova Divadla Andreja Bagara (DAB) i Chrenovský most cez rieku Nitra. Pripoja sa tak k ďalším dominantám, medzi ktorými sú napríklad Niagarské vodopády, The Langevin Bridge v Calgary v Kanade či Emirates Spinnaker Tower v Portsmouthe vo Veľkej Británii.

Svätokrížsky dom ožil veľkonočnými tradíciami

Ako pripomenul podpredseda Slovenského hemofilického združenia Martin Sedmina, červená farba je symbolom životodarnej krvi. „Práve s ňou však ľudia s vrodenými krvácavými ochoreniami majú vážne zdravotné problémy,“ skonštatoval.

DAB v Nitre má moderné osvetlenie od roku 2017. Úsporné LED svietidlá umožňujú osvetliť budovu rôznymi farbami pri minimálnych nákladoch.

„Vďaka svetelnému dizajnu sa tak naša budova zaradila medzi svetové dominanty, ktoré sú pri rôznych medzinárodných a svetových dňoch či iných príležitostiach osvetlené vhodnými farbami. Po Svetovom dni hemofílie bude budova DAB osvetlená farbami slovenskej trikolóry 4. mája, keď si pripomenieme tragickú smrť Milana Rastislava Štefánika,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Prekvapenia pre kúpačov? Inšpirujte sa s nami!

Okrem objektov v Nitre budú v Nitrianskom kraji osvetlená aj radnica a budova Kina Mier v Nových Zámkoch. Ďalšie objekty si červeným osvetlením pripomenú Svetový deň hemofílie aj v Bratislave, Košiciach, v Banskej Bystrici a v ďalších mestách.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma