Jednou vetou

Na DOD SHMÚ sa návštevníci mohli prejsť aj po meteorologickej záhradke

Na snímke logo na budove Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na Jeséniovej ulici v Bratislave

foto: TASR – Jaroslav Novák

Na Dni otvorených dverí Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v jeho sídle na bratislavskej Kolibe sa návštevníci mohli napríklad prejsť po meteorologickej záhradke, alebo si vypočuť prednášku o tornáde na východnom Slovensku. Pre deti boli pripravené kreatívne dielne aj vedomostné úlohy.

Každodenný adrenalín. Všimol si niekto z kompetentných, že tento most potrebuje nutne opravu?

„Tento rok nám vyšlo veľmi pekné počasie a vyzerá to tak, že aj to prilákalo množstvo našich návštevníkov. Som rád, že každoročne privítame naozaj veľké množstvo ľudí — mladších aj starších, ktorí môžu vidieť, čo sa na tom SHMÚ robí,“ povedal generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko.

Podľa jeho slov väčšinou návštevníkov najviac zaujíma predpoveď počasia. „Máme sprístupnenú predpovednú sálu, kde môžu návštevníci vidieť, ako sa pripravujú predpovede počasia a výstrahy na nebezpečné poveternostné alebo hydrologické javy,“ priblížil.

Veľkému záujmu sa teší aj pozorovacia plocha, ktorej meteorológovia familiárne hovoria meteorologická záhradka. Sú v nej umiestnené rôzne prístroje, hneď vedľa zas stojí monitorovacia stanica kvality ovzdušia.

Víkendový program: Čaká nás poriadna nádielka zábavy a perfektné počasie!

Návštevníci si tiež mohli pozrieť výstavu fotografií Voda v našej prírode, alebo zistiť, ako meteorológovia vedia, že budú povodne. Témami prednášok boli aj smogové situácie alebo klimatické modely. Pre deti bola pripravená špeciálna súťaž, v ktorej za splnenie úloh získavali pečiatky.

„Veľmi sa mi tu páči, lebo sme zbierali pekné pečiatky. Aj sme fúkali do takých vrtuliek,“ opísala jedna z malých návštevníčok.

V sobotu boli pre verejnosť otvorené aj meteorologické stanice Dudince, Hurbanovo, Lomnický štít, Liesek, Štrbské pleso, Telgárt, Tisinec a Trebišov – Milhostov, aj letiská Lučenec – Boľkovce, Kamenica nad Cirochou, Nitra – Janíkovce a Prievidza.

Horskí záchranári pomáhali paraglajdistovi, ktorý spadol vo Vrátnej

Deň predtým zas mali návštevníci možnosť pozrieť si regionálne pracoviská v Banskej Bystrici, Košiciach a Žiline, ako aj Aerologické a radiačné centrum Poprad – Gánovce.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru