Jednou vetou

Na Dominikánskom námestí v Košiciach pribudol defibrilátor

Ilustračné foto

Foto: TASR

Automatizovaný externý defibrilátor (AED) pribudol v piatok na Dominikánskom námestí v Košiciach. Povedal Štefan Kertés z košickej záchranky, v tomto meste by ich tak malo byť nepretržite dostupných pre verejnosť dokopy sedem.

„Defibrilátor je umiestnený priamo na fasáde domu. K dispozícii bude v prípade, ak by bolo nutné zasiahnuť v rámci tohto trhoviska, pretože je tu vysoký počet pohybu občanov,“ uviedol starosta košickej mestskej časti (MsČ) Staré Mesto Igor Petrovčík s tým, že Staromešťanom tak chcú pomôcť i v oblasti prevencie a ochrany zdravia.

FOTO: Poriadne mu naložili. Pozrite sa, čo mal Hrčka pred kanceláriou v Petržalke

Aj preto pri príležitosti uvedenia AED do prevádzky záchranári predvádzali praktické ukážky prvej pomoci pri náhlom zastavení srdca s jeho použitím. Verejnosť mohla získať aj poznatky z poskytovania laickej prvej pomoci, obväzovej techniky, ošetrenia zlomenín či prvej pomoci pri úpale.

MsČ takýto projekt iniciovala po prvý raz, myšlienku zabezpečiť na uvedenom mieste AED sa podarilo zrealizovať vďaka súkromným sponzorským zdrojom.

„Máme v pláne osadiť minimálne ďalšie tri defibrilátory. Budeme sa snažiť vybrať miesta, kde je vysoká frekvencia pohybu obyvateľov. Nebude sa to týkať len historického centra mesta. Zamýšľame sa napríklad nad lokalitou Námestie osloboditeľov a niekde v okolí budovy Staromestskej radnice,“ dodal Petrovčík.

Kľúčovou vlastnosťou AED je schopnosť zachrániť život pri náhlej zástave srdca. Ako Kertés zdôraznil, ak sa použije približne do piatich minút, šanca na prežitie sa zvyšuje asi o 70 percent. „Štatisticky trvá dojazd záchrannej služby okolo desiatich až 12 minút, pričom po nejakých siedmich minútach od zástavy obehu dochádza k nezvratnému poškodeniu mozgu. Preto, ak nie je verejne dostupný defibrilátor, je nutné včas začať laickú resuscitáciu, dôležité sú aspoň kompresie do hrudníka, masáž hrudníka,“ vysvetlil.

Prešovskí seniori si v súťaži preverili svoje vedomosti

Zároveň zdôraznil, že prístroj je vyvinutý pre laikov a po jeho jednoduchom zapnutí vydáva hlasové povely. „Stačí sa naozaj len riadiť pokynmi prístroja. Nemôžete nič pokaziť. Je to dobrý pomocník,“ dodal s tým, že je vhodné, aby bol na linke poskytujúceho pomoc aj operátor záchrannej zdravotnej služby.

V Starom Meste je jeden defibrilátor umiestnený na kolobežke mestskej polície, ktorá premáva v historickom centre, ďalší je v telefónnej búdke pri Urbanovej veži. Práve ten koncom minulého roka pomohol pri záchrane života.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru