Na festivale jazykov sa ľudia môžu naučiť klingonštinu aj vidieť svetový rekord

Ilustračné foto

Pixabay.com

Absolvovať rýchlokurz 24 jazykov, vyskúšať si simultánne tlmočenie či stretnúť sa so známymi polyglotmi a získať od nich tipy môžu návštevníci medzinárodného jazykového festivalu LingvaFest 2018. Koná sa v piatok a sobotu (29.9.) od 9. do 18. h na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

„LingvaFest 2018 je prvým medzinárodným jazykovým festivalom na Slovensku. Vyplní ho 107 rôznych programov,“ priblížil organizátor festivalu Peter Baláž, koordinátor združenia Edukácia@Internet, ktoré festival iniciovalo.

Okrem svetových jazykov sa na ňom záujemcovia môžu stretnúť s thajštinou, perzštinou, ale aj s klingonštinou zo seriálu Star Trek a jazykom na’vi z filmu Avatar.

Biela noc v Bratislave ponúkne 44 umeleckých zastávok i viac bezpečnosti v dave

S prednáškami vystúpia jazykovedci, učitelia a polygloti, medzi nimi aj Bella Devyatkina so svojou mamou. „Ide o dievča, ktoré vie hovoriť viacerými jazykmi, ako má rokov. Už v piatich rokoch vedela rozprávať ôsmimi jazykmi,“ opísal Baláž. K dispozícii je aj TED-kino, v ktorom premietajú prednášky odborníkov zo sveta.

V piatok si návštevníci môžu pozrieť prelomenie svetového rekordu – počas koncertu francúzskeho speváka jOmO zaznie 23 pesničiek v 23 jazykoch. Pôvodný jeho rekord zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov je 22 jazykov. Na festivale vystúpi aj raper Suvereno, kapela KaFe Band a Zdeněk Hladík s etno-hudbou.

Baláž podľa svojich slov nevie odhadnúť, koľko ľudí sa na festivale zúčastní. Len v piatok dopoludnia prišlo 600 detí z vopred nahlásených škôl. Organizátori dúfajú, že sa LingvaFest stane každoročnými podujatím, pretože znalosť jazykov je v súčasnosti veľmi cenená.

Môže vás zaujímať

V sobotu bude oblačno, teploty 10 až 15 stupňov Celzia