Jednou vetou

Na festivale jazykov sa ľudia môžu naučiť klingonštinu aj vidieť svetový rekord

Ilustračné foto

Pixabay.com

Absolvovať rýchlokurz 24 jazykov, vyskúšať si simultánne tlmočenie či stretnúť sa so známymi polyglotmi a získať od nich tipy môžu návštevníci medzinárodného jazykového festivalu LingvaFest 2018. Koná sa v piatok a sobotu (29.9.) od 9. do 18. h na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

„LingvaFest 2018 je prvým medzinárodným jazykovým festivalom na Slovensku. Vyplní ho 107 rôznych programov,“ priblížil organizátor festivalu Peter Baláž, koordinátor združenia Edukácia@Internet, ktoré festival iniciovalo.

Okrem svetových jazykov sa na ňom záujemcovia môžu stretnúť s thajštinou, perzštinou, ale aj s klingonštinou zo seriálu Star Trek a jazykom na’vi z filmu Avatar.

Biela noc v Bratislave ponúkne 44 umeleckých zastávok i viac bezpečnosti v dave

S prednáškami vystúpia jazykovedci, učitelia a polygloti, medzi nimi aj Bella Devyatkina so svojou mamou. „Ide o dievča, ktoré vie hovoriť viacerými jazykmi, ako má rokov. Už v piatich rokoch vedela rozprávať ôsmimi jazykmi,“ opísal Baláž. K dispozícii je aj TED-kino, v ktorom premietajú prednášky odborníkov zo sveta.

V piatok si návštevníci môžu pozrieť prelomenie svetového rekordu – počas koncertu francúzskeho speváka jOmO zaznie 23 pesničiek v 23 jazykoch. Pôvodný jeho rekord zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov je 22 jazykov. Na festivale vystúpi aj raper Suvereno, kapela KaFe Band a Zdeněk Hladík s etno-hudbou.

Baláž podľa svojich slov nevie odhadnúť, koľko ľudí sa na festivale zúčastní. Len v piatok dopoludnia prišlo 600 detí z vopred nahlásených škôl. Organizátori dúfajú, že sa LingvaFest stane každoročnými podujatím, pretože znalosť jazykov je v súčasnosti veľmi cenená.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru