Jednou vetou

Na furmanskej súťaži ťažných koní si dobre počínal aj šéf KDH

Ilustračné foto

TASR

Furmani Jozef Vrecko a Ľuboš Dobrotka z Diviackej Novej Vsi sa stali víťazmi 16. ročníka Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní, ktorá sa konala uplynulý víkend v hriňovskej miestnej časti Murínka. Súťaž vyhrali pred dvojzáprahom, ktorý viedli Michal Raškievič a Alojz Hlina z Kamienky.


Ojedinelá súťaž v rámci Slovenska sa konala za účasti 21 furmanov. Ako informoval Martin Kliment z Mestského kultúrneho strediska v Hriňovej, preteky sa začali slávnostným sprievodom hriňovských furmanov ulicami mesta.

FOTO: Husté sneženie komplikuje dopravu na západnom a strednom Slovensku

„Súťažiaci súperili v troch disciplínach – v slalome na čas, sile v páre a sile v jednotke. Víťazi s najlepším bodovým hodnotením získali hriňovskú fujaru,“ priblížil.

Mrazivé, ale slnečné počasie prilákalo do Hriňovej viac ako 5000 divákov. „Diváci mohli tento rok obdivovať viacero výnimočných výkonov ťažných koní. Napríklad sedem kubíkov dreva bolo tento rok potiahnutých až do vzdialenosti 67 metrov,“ pripomenul zástupca organizátora.

Veľkým lákadlom boli aj tradičné zabíjačkové špeciality, ktoré pre návštevníkov pripravili zamestnanci mestského úradu. „Nechýbalo ani vozenie na sánkach v záprahu koňov a poníkov,“ doplnil Kliment.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru