Na horách trvá mierna lavínová hrozba, pokrývka sa však stabilizuje

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Striedanie plusových denných a záporných nočných teplôt na mnohých miestach stredných polôh pozitívne ovplyvnilo stabilitu snehovej pokrývky. Nebezpečné sú najmä strmé miesta vysokých plôch, kde je prachový charakter uložený v nafúkaných vankúšoch a doskách.

Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby upozornil, že vo všetkých pohoriach Slovenska v piatok platí mierne nebezpečenstvo zosuvov snehu, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Uvoľniť lavínu je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, šírenie napätia v snehovej pokrývke je veľmi zradné a nebezpečné.

„Na klzkých trávnatých podkladoch v stredných polohách, hlavne v Západných Tatrách a Fatrách, je možný výskyt základových lavín menších rozmerov vplyvom denného oteplenia,“ priblížil Buliak.

V piatok ráno panovalo na horách polooblačné počasie. Podľa Buliaka na hrebeňoch fúkal prevažne západný až severozápadný vietor v nárazoch miestami o sile 86 kilometrov za hodinu.

„V stredných polohách sneh začína ‚firnovatieť‘, vo vysokých polohách si stále zachováva prachový charakter, ale na mnohých miestach je ubitý do tvrdých strúng a návejov,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Počet obetí výbuchu bytovky stúpol, zomrelo sedem ľudí