Jednou vetou

Na hranici s Poľskom vo Vyšnom Komárniku kontrolujú vozidlá priebežne

Ilustračné foto

TASR/AP

Na hraničnom priechode Slovenska s Poľskou republikou Vyšný Komárnik – Barwinek kontrolujú vozidlá priebežne od rána. Nezaznamenali tam zdržania.

„Hraničná kontrola je obnovená od 22. novembra do 16. decembra 2018 aj na bývalom hraničnom priechode Barwinek. Súvisí to so samitom, ktorý sa uskutoční od 3. do 16. decembra 2018 v Katoviciach,“ uviedla Kinga Dembiczak z Bieszczadského oddelenia hraničnej stráže v Przemyslu s tým, že je potrebné, aby mali vodiči pri sebe doklady od auta, vodičský preukaz, občiansky preukaz alebo cestovný pas. Vozidlá budú podľa jej slov kontrolovať 24 hodín denne.

Na hraniciach s Poľskom sa pred konferenciou OSN zintenzívnia kontroly

Slovenská polícia sa podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniela Džobanika na kontrolách nepodieľa. „Naša spolupráca s Poľskom spočíva len vo výmene informácií, ktoré by mali vplyv na bezpečnosť podujatia, ktoré sa bude konať v Poľsku,“ doplnil Džobanik.

Poľská Pohraničná stráž na svojej internetovej stránke informuje, že od štvrtka do 16. decembra dočasne obnoví hraničné kontroly na hraniciach s Nemeckom, Litvou, Českou republikou, Slovenskom, v námorných prístavoch a na letiskách. „Hranice je možné prechádzať iba na 264 vymedzených miestach. Kontroly budú vykonávať hliadky Pohraničnej stráže s použitím špecializovaných zariadení – mobilných terminálov a takzvaných schengenbusov. Tieto vozidlá majú vybavenie na vykonávanie hraničnej kontroly mimo hraničného priechodu,“ informuje Pohraničná stráž.

Frflete na kolóny? Vtipný nápad, ako vyriešiť problém aj zabaviť vodičov

Zároveň pripomína, že má skúsenosti s dočasne obnovenými hraničnými kontrolami. „Na poľských hraniciach boli obnovené už trikrát – počas EURO 2012, samitu o klimatických zmenách v novembri 2013 a Svetového dňa mládeže a samitu NATO v roku 2016. Získané skúsenosti ukazujú, že dočasne obnovené hraničné kontroly nespôsobujú na hraniciach výrazné ťažkosti,“ dodáva na svojej internetovej stránke poľská Pohraničná stráž.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru