Jednou vetou

Na Nitrianskom hrade sa začína letná turistická sezóna

Ilustračné foto

foto: TASR

Podujatie venované 770. výročiu udelenia kráľovských výsad mestu Nitra otvorí tohtoročnú letnú turistickú sezónu na Nitrianskom hrade. V utorok (8.5.) budú môcť návštevníci hradného areálu absolvovať prehliadky Diecézneho múzea, Katedrály svätého Emeráma, Vazulovej veže i kazemát. Vystúpiť môžu i na vežu katedrály, z ktorej je výhľad na celé mesto.

„Pripravené sú akt udelenia kráľovských výsad, šermiarske vystúpenia, historické hry, streľba z dela, sokoliari i remeselníci,“ informovala riaditeľka Diecézneho múzea Veronika Pleštinská. K navodeniu historickej atmosféry prispeje aj dobová hudba.

Máte starý ďalekohľad? Sem s ním, na toto bude dobrý a pomôže

Výsady slobodného kráľovského mesta udelil mestu Nitra 2. septembra 1248 uhorský panovník Belo IV. za zásluhy obyvateľov, ktoré preukázali pri obrane hradu a mesta pred Tatármi. Nitra tak získala slobodnú voľbu richtára s úplnou súdnou právomocou vo veciach majetkových, civilných i trestných, vyňatie spod právomoci všetkých cudzích sudcov vrátane palatína a župana, právo odvolať sa k súdu kráľa alebo hlavného taverníka, právo konať každý utorok týždenný trh s oslobodením prichádzajúcich kupcov od platenia mýta. V Štatúte mesta Nitry je 2. september pamätným dňom mesta.

Úsmevné video: Bowling ako demolačná hra

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru