Jednou vetou

Na okresný súd sa vrátila kauza Kubašiakovej vraždy, Šajgal je na úteku

Kauza brutálnej vraždy Jána Kubašiaka z Polomky z roku 2006 sa opäť vrátila na Okresný súd (OS) v Banskej Bystrici.

Vo štvrtok otvoril hlavné pojednávanie voči breznianskemu podnikateľovi Igorovi Šajgalovi, ktorý bol právoplatným rozsudkom krajského súdu odsúdený ešte v októbri 2015. Súd ho uznal za vinného zo zločinov lúpeže, ktorú si mal objednať, a vydierania rodiny Kubašiakovcov na osem rokov väzenia a peňažný trest vo výške 35.000 eur. Odsúdený podal dovolanie na Najvyšší súd (NS) SR a senát pod vedením Štefana Harabina vrátil kauzu späť okresnému súdu na nové rozhodnutie.

Prokurátorka rozhodla o vydaní Vadalu do Talianska

Obžalovaný Šajgala, ktorý vždy tvrdil, že je nevinný, na súd vo štvrtok neprišiel, je na úteku a je na neho znova vydaný európsky zatýkací rozkaz. Koná sa voči nemu ako ušlému. Ako však poznamenal predseda senátu banskobystrického okresného súdu, rozhodnutie NS SR si osobne prevzal.

Vyhýba sa trestnému stíhaniu?

Podľa obhajcu Šajgalu Ondreja Zachara jeho klient si zásielku prevzal vlani v decembri, v čase, keď po rozhodnutí NS SR bol na neho zrušený európsky zatýkací rozkaz. Ten v roku 2016 vydali preto, že vtedy právoplatne odsúdený Šajgala v roku 2015 nenastúpil do väzenia. Po desiatich dňoch od zrušenia rozkazu ho však 21. decembra 2017 vydali znova.

„Dôvodom je, že môj klient sa má vyhýbať trestnému stíhaniu. Ja tomu dôvodu celkom nerozumiem, nemyslím si, že môj klient sa vyhýba,“ reagoval pre TASR Zachar. Tvrdí, že nevie, kde je Šajgala.

Súd určil v konkurze na majetok poisťovne Rapid life už tretieho správcu

Na štvrtkovom pojednávaní vypovedal svedok Juraj R., jeden z trojice policajného gangu, u ktorej si mal Igor Š. objednať lúpež obchodných dokumentov. Svoj trest si už odsedel. Potvrdil, že on obžalovaného nepoznal, na túto „prácu“ ho najal ďalší kumpán. Mali zobrať iba nejaké doklady o podnikaní. O objednávateľovi vie iba to, že to mal byť „človek, ktorý pracuje s drevom“. Na veľa okolností prepadu si už nespomínal. S ľútosťou dodal, že ho to prenasleduje každý deň aj dnes.

Za popravu sedí expolicajt

Lúpež sa však zvrhla na popravu, za ktorú sedí banskobystrický expolicajt Róbert Petluš. Súd ho v roku 2008 uznal za vinného z vykonania úkladnej vraždy Kubašiaka a odsúdil na 25 rokov väzenia.

Práve on usvedčoval Igora Šajgalu z objednávky lúpeže, ale až po ôsmich rokoch od vraždy. Zásadne zmenil výpoveď a ak predtým tvrdil, že Šajgalu nepozná a nikdy sa nestretli, po rokoch už uviedol, že ho pozná a prostredníctvom sprostredkovateľa si u neho objednal lúpež obchodných dokumentov z domu Kubašiakovcov. Súd proces odročil a 21. júna má prísť vypovedať Petluš a ďalší jeho komplic.

Na odsúdeného Mišenku vydali európsky zatýkací rozkaz

„Ja si myslím, že spravodlivosť ho určite skôr či neskôr dobehne,“ dodala na adresu obžalovaného Mária Sihelská, vdova po zavraždenom Kubašiakovi.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru