Jednou vetou

Na Orave, Liptove a v podtatranskej oblasti sa tvoria snehové jazyky a záveje

Ilustračná foto

Foto: TASR

Na Orave a v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš a Brezno sa na cestách tvoria snehové jazyky a záveje. Výstrahu prvého stupňa pred ich tvorbou vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a platí do 15.00 h.

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na Slovensku sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký, okrem D1 Dubná Skala – Turany, Ivachnová – Liptovský Hrádok a D3 Svrčinovec – Skalité a R3 obchvat Hornej Štubne, obchvat Trstenej, Sedliacka Dubová – Široká, R1 Nová Baňa – Banská Bystrica a R2 Lovčica-Trubín – Žiar nad Hronom, Zvolen – Kriváň a Budča – Zvolen-Pustý hrad, kde je vrstva kašovitého snehu do dvoch centimetrov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na západnom a strednom Slovensku je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého až kašovitého snehu do troch centimetrov, v oblasti Trenčína na cestách II. a III. triedy až do piatich centimetrov. Na ostatnom území je povrch ciest prevažne mokrý, v hornatejších oblastiach miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu do troch centimetrov, na cestách nižších tried až do piatich centimetrov.

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého a miestami aj utlačeného snehu do troch centimetrov. Na horskom priechode Herlianske Sedlo je utlačený sneh do piatich centimetrov. Horské priechody Chorepa, Soroška, Branisko, Ďurďošík, Dargov, Dobšiná, Pusté Pole, Súľová, Grajnár a Klenov majú povrch vozoviek suchý až mokrý.

SSC upozorňuje, že horské priechody Donovaly a Šturec sú uzavreté pre nákladné vozidlá dlhšie ako desať metrov. V oblasti horných Kysúc, Zvolena, Detvy, Žarnovice, Banskej Bystrice a Prešova je pre silné sneženie dohľadnosť obmedzená na 100 metrov. Na horskom priechode Vrchslatina sú potrebné snehové reťaze pre vozidlá dlhšie ako desať metrov, pre tieto vozidlá je uzavretý horský priechod Šútovce.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru