Jednou vetou

Na rozhodnutí o rozdelení takmer 100.000 eur v TSK bude participovať aj verejnosť

foto: TASR, zdroj: TASR

O rozdelení 99.000 eur, ktoré vo svojom rozpočte vyčlenil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) v rámci participatívneho komunitného rozpočtu, rozhodne hlasovaním verejnosť. O prostriedky sa bude uchádzať 35 projektov z ôsmich okresov TSK.

Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Veronika Rezáková, TSK ako prvý spomedzi ostatných samosprávnych krajov pristúpil k zavedeniu participatívneho komunitného rozpočtu. S cieľom, aby sa viac priblížil k ľuďom a verejnosti, vyčlenil zo svojho rozpočtu necelých 100.000 eur, o ktorých využití svojím hlasovaním rozhodne aj verejnosť. Kompetenciu rozhodovať o prerozdelení krajských financií tak TSK čiastočne preniesol priamo na svojich obyvateľov.

„Možnosť zasielať svoje nápady a návrhy projektov na TSK mali jednotlivci, kolektívy aj inštitúcie od apríla do konca mája tohto roku. O tom, ktoré budú posunuté do verejného hlasovania, sa rozhodne na verejných zvažovaniach. Na ne bude okrem poslancov zastupiteľstva TSK za daný okres, zamestnancov Úradu TSK, odborných garantov a samotných predkladateľov projektov prizvaná aj široká verejnosť. Spoločnou dohodou rozhodnú o posunutí či neposunutí projektu do verejného hlasovania. Hlasovanie bude tento rok prebiehať na webovom sídle TSK od 1. júla do 15. júla,“ doplnila Rezáková.

Ako dodala, v obálkach doručených na TSK boli projekty z oblasti kultúry, sociálnej pomoci, sociálnych služieb či voľnočasových aktivít. Z krajských peňazí sa tak možno zrealizuje projekt chránenej dielne – kaviarne, turistické tvorivo-hravé podujatie pre rodiny s deťmi na trenčianskej Brezine, prípadne sa postavia nové ihriská.

Môže vás zaujímať

Pyrotechnici zlikvidovali nájdenú vojenskú muníciu