Jednou vetou

Na Starom zámku v Banskej Štiavnici ukážu trojmetrový drevený betlehem J. Šulca

Ilustračné foto - Banská Štiavnica

TASR

V predvečer sviatku svätého Mikuláša vystavia v Rytierskej sále banskoštiavnického Starého zámku unikátny drevený maľovaný betlehem. Ide o najväčší betlehem v zbierkach Slovenského banského múzea, autorskú prácu štefultovského rezbára Jána Šulca.

„Betlehem zaujme mohutnými orientálnymi hradbami ukrývajúcimi maštaľku so svätou rodinou, ktoré majú dĺžku takmer tri metre s výškou približne jeden meter. Hradby lemujú robustné palmy, neďaleko nich je kamenný portál štôlne s baníkom,“ priblížila vedúca oddelenia histórie Slovenského banského múzea Zuzana Denková.

Banícky motív oživuje betlehemskú klasiku aj inde, „huntštosiara“ dopĺňajú adorujúci aušusníci a tiež pestrofarební permoníci s fúrikmi. Súčasťou betlehemu je podľa Denkovej aj banícky dom.

Námestie v Banskej Bystrici už zdobí symbol Vianoc: Smrek pichľavý je vysoký 18 metrov

Vedúca odboru marketingu a environmentálnej výchovy SBM Petra Páchniková dodala, že sviatočnú atmosféru v Rytierskej sále umocní aj vianočná výzdoba, okrem vianočného stromčeka to budú aj retro darčeky.

Vianočný betlehem si môže verejnosť na Starom zámku pozrieť v čase od 5. decembra do 6. januára budúceho roka, a to každý týždeň od stredy do nedele a tiež počas vianočných sviatkov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru