Jednou vetou

Toto je originálny suvenír zo Slovenska – špeciálne eurobankovky

ošický zberateľ platidiel a autor myšlienky priniesť do Košíc eurobankovky s nulovou hodnotou Ivan Harajda s návrhom nulových eurobankoviek 15. mája v Košiciach

foto: TASR

Košický Dóm sv. Alžbety a zvieratá zo Zoologickej záhrady Košice sa dostali na nové suvenírové eurobankovky. Takéto symbolické bankovky s nulovou nominálnou hodnotou bývajú obľúbenou pamiatkou pre turistov i predmetom záujmu zberateľov. Do ponuky by sa mali dostať v turistických infocentrách Košíc v priebehu mája a neskôr aj v mestskej zoo.

„Nie je to klasické platidlo, ale suvenír, je to však tlačené v tlačiarni cenín s povolením Európskej centrálnej banky. Farba je použitá z päťstoeurovky a formát je dvadsaťeurovka, pričom papier má všetky ochranné prvky ako klasická štandardná bankovka, samozrejme s tým, aby to niekto nemohol zneužiť,“ uviedol pre TASR zberateľ mincí a bankoviek Ivan Harajda, ktorý stojí za projektom.

B.Bystrica: Na Deň víťazstva nad fašizmom budú predávať zberateľskú eurobankovku

Koncept symbolických eurobankoviek s cieľom propagácie turizmu v rámci Európy vznikol v roku 2015 vo Francúzsku. Na Slovensku sa prvé „0 Euro Souvenir“ bankovky začali predávať 8. mája v Banskej Bystrici s motívom Pamätníka SNP a československým tankom LT vz. 38, čo vzbudilo veľký záujem.

Prvá „košická“ bankovka s katedrálou vychádza v limitovanej edícii 5000 kusov, z toho polovica bude fyzicky dovezená pre slovenský trh. Motív so zvieratami košickej zoo – tigrom, tuleňom a pelikánmi bude mať taktiež 5000 kusov, v prípade záujmu je možná dotlač. Na druhej strane bankoviek sú slávne európske pamiatky ako Eiffelova veža, Brandenburská brána alebo Koloseum.

FOTO: Z okolia dvoch bytoviek na Luníku IX odvážajú stovky ton odpadu

„Nevedel som si predstaviť, že by sme vydali prvú košickú bankovku s iným motívom ako je Dóm sv. Alžbety,“ povedal Harajda k voľbe zobrazenia. Grafické spracovanie mal na starosti jeho syn Maroš. Bankovky sa majú predávať cez organizáciu Visit Košice a Mestské informačné centrum (MiC). V najbližších dňoch by ich mali z Francúzska prepraviť do Košíc. Suveníry vo forme peňazí s motívmi zvierat, ktoré budú v predaji v košickej zoo, by podľa predpokladov mali doraziť koncom júna.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru