Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete horských nešťastí

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Dvadsiatou pietnou spomienkou na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si v nedeľu uctili horskí záchranári, obyvatelia Terchovej a pozostalí pamiatku obetí horských nešťastí v Malej Fatre.

Podľa náčelníka Oblastného strediska Horskej záchrannej služby (OS HZS) Malá Fatra Juraja Ondruša pribudlo od posvätenia symbolického cintorína v roku 1998 v Malej Fatre 47 obetí. „Ošetrili sme 1702 ťažkých zranení, 2006 ľahkých zranení a boli sme pri 274 pátracích akciách,“ povedal Ondruš s tým, že do vybudovania cintorína zahynulo v Malej Fatre 52 ľudí.

„Chceme vždy pomôcť, ale nie vždy sa to podarí. Keby ľudia rešpektovali výstrahy – lavínové nebezpečenstvo, nepriazeň počasia, dalo by sa predísť mnohým nešťastiam,“ zdôraznil náčelník OS HZS Malá Fatra.

Zásah elektrickým prúdom z trakčného vedenia môže byť smrteľný

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek. „Horská záchranná služba je vlastne služba a pomoc ľuďom v horách, v nebezpečenstve, v ohrození života, zdravia, v obete služby. Vaša služba je svojim spôsobom sprítomnením Kristovej služby. On sa cez vás približuje k ľuďom. Cez vás im podáva pomocnú ruku, zachraňuje ich, pomáha im. Má to obrovskú hodnotu. Cez vás, cez vašu službu a vašu prítomnosť sa ľudia aj tu v prírode stretajú s Božou láskou,“ prihovoril sa horským záchranárom Rábek.

O vytvorenie symbolického cintorína vo Vrátnej sa zaslúžila Horská záchranná služba. Hlavným dôvodom bolo prejavenie úcty obetiam hôr, ako aj poučenie a varovanie návštevníkov hôr. HZS chcela sústrediť na jedno miesto tabule a symboly, ktoré príbuzní a pozostalí umiestňovali na rôznych miestach v horstve. Symbolický cintorín otvorili a posvätili v duchu motta „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu“ 25. júla 1998.

Môže vás zaujímať

Výdatné zrážky sa v nedeľu vyskytli najmä v Žilinskom kraji a Tatrách