Jednou vetou

Na tajch Klinger sa vrátila plaváreň, finálny projekt má mať hodnotu 70-tisíc eur

Po rokoch sa na banskoštiavnický tajch Klinger vrátila plaváreň.

Foto: TA3

Plná verzia móla bude zložená z deviatich modulov, bude v ňom aj detský bazén a v strede ukotvený malý ostrov.

Po rokoch sa na banskoštiavnický tajch Klinger vrátila plaváreň, ktorú vo štvrtok slávnostne otvorilo vystúpenie akvabel. Podľa primátorky Banskej Štiavnice Nadeždy Babiakovej má mať finálny projekt plavárne na jazere hodnotu 70-tisíc eur. Prvá etapa projektu znamenala dovoz a umiestnenie komponentov vážiacich viac ako 13 ton, pričom s ich inštaláciou pomáhala armáda aj miestna firma. Plaváreň na Klingeri doplní turistickú ponuku pre návštevníkov Banskej Štiavnice.

„Predstavenstvo OOCR Región Štiavnica uvítalo finančnú pomoc od Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (RA BBSK) formou členského príspevku v OOCR, z ktorej vyčlenilo 15 500 eur, aby zrealizovalo prvú etapu projektu návratu plavárne na Klinger. Hodnota modulov prvej etapy je 20 500 eur, pričom ide o tri moduly – kúpacie mólo, dva rebríky a prístupovú lávku, ktoré sú už plne funkčné a pripravené na používanie,“ uviedla primátorka s tým, že plaváreň plánujú rozširovať postupne podľa dostupných financií.

„Plná verzia móla bude zložená z deviatich modulov. Spolu bude dlhá 21 metrov a široká 4,8 metra. V móle bude zapustený detský bazén a do vody sa bude zostupovať piatimi rebríkmi. Stred tajchu oživí ukotvený malý ostrov,“ popísal zámer prišiel miestny podnikateľ a podpredseda OOCR Región Štiavnica Ľudo Kaník, ktorý prišiel s myšlienkou opäť vybudovať na Klingeri plaváreň.

Pôvodná Plaváreň z polovice 19. storočia pozostávala z plávajúcich prezliekarní, ktoré vo svojom strede skrývali „bazén“ a s brehom boli spojené lávkou. Neskôr sa prezliekarne presťahovali na stráň a na vode pribudlo vodnopólové ihrisko a kúpacia časť pre menej zdatných plavcov. V takejto podobe bola funkčná až do 70. rokov 20. storočia. Do dnes po nej nezostala na hladine tajchu ani stopa. Služby tam rekreantom poskytuje len sezónny bufet, workoutová zóna v príjemnom tieni stromov a prezliekacia kabína. Napriek tomu je tajch Klinger vyhľadávaným miestom miestnych aj návštevníkov regiónu. Letný oddych v príjemne chladnej vode je vhodným doplnkom potuliek historickou Banskou Štiavnicou.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru