Jednou vetou

Na Trdlofeste sa piekol maxitrdelník, rekord tentokrát odolal

14. ročník festivalu Trdlofest, ktorého súčasťou je aj pečenie maxitrdelníka v Skalici 20. mája 2018

foto: TASR

V Skalici sa počas víkendu konal už 14. ročník festivalu Trdlofest, ktorého súčasťou bolo aj pečenie maxitrdelníka. Mesto Skalica pre návštevníkov pripravilo festival tradičnej hudby, folklóru a najmä bohatého sprievodného programu. Okrem hudobných a tanečných vystúpení nechýbali ani súťaže o najlepší trdelník a víno Skalický rubín.

Trdelník je koláč s dierou a je prvý slovenský potravinársky výrobok, ktorý získal ochrannú značku Európskej únie. Štandardná dĺžka koláča je 32 až 35 centimetrov a váži približne pol kilogramu. „Myšlienka Trdlofestu vznikla ako oslava skalického červeného vína a trdelníka. Hľadali sme technické možnosti, ako spraviť čo najdlhší koláč. Najskôr sme to vyskúšali piecť v peci vo vnútri budovy. V nej sme dokázali spraviť trdelník dlhý 107 centimetrov. Po troch rokoch sme prešli do exteriéru a piekli sme ho na dlhšom trdle, ktoré má dĺžku 215 centimetrov,“ uviedol Ľudovít Bránecký, ktorý maxitrdelník piekol.

FOTO: Záhorím jazdili historické vozidlá spred roku 1960

Postupne sa podarilo dĺžku koláča natiahnuť až na rekordných 208 centimetrov v roku 2014. „Každý rok sa snažíme dosiahnuť aspoň dva metre, tento sa nám to nepodarilo, keďže trdelník mal dĺžku ‚iba‘ 193,5 centimetra,“ doplnil Bránecký.

Počas osláv sa otvára v Skalici letná turistická sezóna. „V popoludňajších hodinách primátor mesta Ľudovít Barát oficiálne otvoril letnú turistickú sezónu v Skalici,“ informoval TASR vedúci oddelenia strategického rozvoja a marketingu Mestského úradu v Skalici Michal Čunderlík. Večer v hlavnom programe vystúpili vo Františkánskej záhrade hudobné skupiny Pouta, Rangers, Lojzo a Yoyo band.

Overili výrobu trdelníka: Je Skalický trdelník tradičný?

Počas celého víkendu boli zadarmo sprístupnené historické pamiatky ako Kostol svätého Michala archanjela a jeho veža, Dom kultúry od architekta Dušana Jurkoviča, Evanjelický kostol augsburského vyznania, Rotunda svätého Juraja, mlyn bratov Pilárikových či ľadovňa.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru