Jednou vetou

Na urgentnom príjme FNsP v Žiline ošetrili počas Veľkej noci 438 pacientov

FNsP v Žiline

foto: fnspza.sk

Zdravotníci na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline ošetrili počas veľkonočných sviatkov 438 pacientov. V porovnaní s minulým rokom navštívilo urgentný príjem od Veľkého piatka do Veľkonočného pondelka o osem ľudí menej. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Doplnila, že najviac práce mali lekári v ambulancii úrazovej chirurgie. „Pomáhali v 220 prípadoch, pričom osem pacientov museli hospitalizovať. Medziročne zaznamenali v tomto období nárast o 12 ošetrení,“ uviedla Záteková.

„Predĺžený víkend a školské prázdniny priniesli na urgentný príjem veľa zlomenín a vyvrtnutí členkov, či už pri pádoch z bicykla alebo korčuľovaní. Pomáhali sme preto nielen dospelým, ale i deťom, ktoré sa zranili pri športovaní. Lekári tiež zašívali rôzne poranenia hlavy a mnoho prípadov sa týkalo zranení pri varení – popálenín alebo rezných rán,“ dodal medicínsky riaditeľ FNsP v Žiline Juraj Kacian.

V chirurgickej ambulancii urgentného príjmu podľa Zátekovej počet pacientov v porovnaní s vlaňajšími sviatkami klesol. Lekári ošetrili 92 pacientov, čo je o 26 menej ako v roku 2017. Najviac problémov sa aj tento rok týkalo bolestí brucha a podráždení žalúdka. Žalúdočno-črevné problémy riešili na urgentnom príjme tiež v ambulancii vnútorného lekárstva. „Pomáhali sme v 126 prípadoch, z ktorých musela byť hospitalizovaná až jedna tretina. Najčastejšími komplikáciami boli bolesti na hrudníku, dýchavičnosť, vysoký tlak, no rovnako problémy so žalúdkom, ktoré sú typické pre sviatočné obdobie,“ podotkol medicínsky riaditeľ FNsP.

Urgentný príjem v žilinskej fakultnej nemocnici poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom 24 hodín denne. „Využívať by ho mali pacienti s vážnymi a akútnymi zdravotnými ťažkosťami ohrozujúcimi život. Ide o náhlu brušnú príhodu, príznaky typické pre zlyhávanie srdca, mozgovú mŕtvicu a stavy po ťažkom úraze či dopravnej nehode. Pri zmene zdravotného stavu alebo ochoreniach, ktoré neohrozujú život pacientov, je mimo ordinačných hodín lekárov, počas víkendov a sviatkov k dispozícii ambulantná pohotovosť,“ vysvetlila hovorkyňa FNsP v Žiline.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru