Na Železnej studienke v Bratislave opäť stavajú zábrany na záchranu žiab

Ochranári a dobrovoľníci začali sa stavbou červených fóliových zábran na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestnú komunikáciu na Železnej studienke. V Bratislave 17. marca 2018

foto: TASR

Dobrovoľníci sa tento víkend už po 33. raz zapájajú do pomoci ropuchám pri ich jarnej migrácii na Železnej studienke v Bratislave, kde dochádza k najväčšiemu úhynu ropuchy obyčajnej. V sobotu sa tam stretlo asi 50 ľudí, viac než polovicu tvorili deti.

„V jarnom období sa ropuchy a hnedé skokany premiestňujú z lesného prostredia do rybníkov a pokiaľ na tejto svojej púti musia prekonávať vozovku, veľmi často dochádza k ich úhynom,“ vysvetlila pre TASR hlavná koordinátorka akcie Blanka Lehotská. Preto dobrovoľníci stavajú fóliové zábrany, ktoré žaby zastavia. So stavbou začali vysokoškoláci a firemní dobrovoľníci už v piatok.

Záchrana ropúch sa dnešnou akciou nekončí, nasledovať bude ešte ich prenos cez cestu a následné odstránenie zábran, keď budú žaby po nakladení vajíčok opúšťať rybníky, informovala Lehotská. Tento rok je podľa nej o prenášanie žiab veľký záujem, škôl a záujmových skupín, ktoré chcú pomôcť, je viac ako dní migrácie.

To, kedy sa budú žaby prenášať, závisí od vývoja počasia. „Aby sa migrácia rozbehla, ropuchy potrebujú nočné teploty ideálne osem až desať stupňov Celzia,“ vysvetlila Lehotská. O počtoch prenesených, ale aj usmrtených žiab sa vedie presná evidencia.

Akciu zorganizovala mimovládna organizácia Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR – Správou CHKO Malé Karpaty. Jej cieľom je záchrana ropuchy obyčajnej a čiastočne aj skokana hnedého.

Môže vás zaujímať

BVS prišla v dôsledku predražených služobných áut o vyše 4,5 mil. eur