Jednou vetou

Nabitá ponuka na predposledný júnový víkend. Kam sa vyberiete?

Víkendové tipy posielajte na redakcia@hlavne.sk

fotokoláž hlavne.sk

Čaká nás magická noc cez víkend, výstava všemožných kvetov, korunovačné slávnosti, rozprávkový zámok, alebo odporúčame kultúrny výlet do Rakúska. Toto je len zopár tipov na víkendové vyžitie. Neviete si vybrať? Najskôr počasie, to už je dané. Ako bude?

VIDEO: Takto ste Bratislavu asi nevideli. Pamätáte si, ako vyzerala kedysi?

Ak sa rozhodujete podľa počasia, tak cez víkend sa ochladí oproti tomu, čo sme už boli zvyknutí. Má byť premenlivo, prevažne veľká oblačnosť, miestami nejaký dážď, jedna dve búrky, najmä na severe. Teploty niekde medzi 17 až 22 stupňov Celzia. Nevadí, aspoň sa neuvaríme ako v týždni. Chceli ste ísť na kupko? Aha…

Ó kvety, od výmyslu sveta

Vo Vyšnom Žipove vo Vranovskom okrese sa koná tretí ročník Festival kvetov. Nečakajte spievajúce kvetináče, ani rastlinu ako poznáme z českého filmu „Adéla ještě nevečeřela“ , ale môžete tam obdivovať vyše 10 tisíc rôznych kvetín.

Čo ste to urobili môjmu ockovi? Rozzúrená dcéra Paris Jackson

K dispozícii je aj relaxačná zóna a detské ihrisko, tiež ukážka strojov, ktoré v záhrade možno používať. Tlačenice asi nebudú, keďže výstavný areál má 3 tisíc metrov štvorcových, všetci sa zmestíte. Nič pre alergikov, ktorí v týchto dňoch skôr hromžia nad peľmi rôznych kvetín a drevín.

Aj takto vyzeral Festival kvetov vo Vyšnom Žipove v roku 2016, foto: TASR | foto: TASR

„Štrúdel, múzik, klobásken“

Ak viete trochu po „rakúsky“ a máte radi veľa dobrej hudby, vo Viedni sa koná celý víkend známy Donauinselfest. Niečo ako viedenská pohoda. Napríklad v sobotu večer je na programe Lisa Stansfield, Lola Marsh a mnoho zaujímavých hostí. Na obrovskej ploche – dunajský ostrov vo Viedni ponúka až 9 pódií. Toto nie je ako majáles na mrňavom Tyršáku, kde vám ani neviete kedy za golierom pristane nezjedená cigánska či nedopitý radler, ale niečo skutočne poriadne.

Donauinselfest vo Viedni, foto: events.wien.info

V minulosti na tejto megalúke vystupoval aj legendárny Falco, ktorého si prišlo pozrieť okolo 100-tisíc fanúšikov. Viete čo? Všetko nájdete tu. Gastro tam trochu pokulháva, langoše sú predsa len u nás lepšie. Za to taká pleskavica – fantastisch! Ázijské cestoviny taktiež wunderbar. Nanuken z mrazáken predávajú tiež. Vyberiete si určite niečo pod zub, ale aj vlastný lepeňák si môžete priniesť. Vstup je zdarma, len sa tam treba dopraviť.

Korunovačné slávnosti

Až do nedele to v hlavnom meste bude žiť korunovačnými slávnosťami. V centre Bratislavy čaká na všetkých doslova nabitý program. Môžete sa odfotografovať v dobových kostýmoch, alebo navštíviť korunovačný jarmok, pozrieť výstavu voskových figurín – osobností – mocipánov, ktorí sa dobíjali v roku 1683 do Viedne a toto mesto aj obliehali.

Nenápadná. Takto nakupuje SuperStar

Tohoročné korunovačné slávnosti si pripomenú korunováciu LEOPOLDA II. – mladšieho syna Márie Terézie. Korunovácia Leopolda II. sa uskutočnila 15.11.1790 v Dome sv. Martina. Žiaľ, všetko sem nenapíšeme, nehnevajte sa, pretože chceme stihnúť aj ďalšie tipy. Jednoducho všetko podstatné nájdete tu a užite si, či ste malí, veľkí i strední.

Takýchto kostýmov uvidíte v Bratislave cez víkend viac, foto: TASR

Magická noc nás čaká…

V noci zo soboty na nedeľu sú v pláne aj klasické „Jánske vatry“, alebo Svätojánske? Tradovalo sa totiž, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas tejto noci roka, páliť jánske ohne a vatry. Vítalo sa tak leto, úrodné mesiace, bolo fajn.

Partia svätojánskych „podpaľačiek“ podľa tradícií, foto: slovenske-zvyky.webnode.sk | slovenske-zvyky.webnode.sk

Pozrite si: Parlament je rizikové pracovisko!

Všetci na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali. Dievčatá boli iné podpaľačky – robili ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jáne. Tento zvyk je v pláne cez víkend napríklad vo Valaskej, na Sliači, v Hriňovej, na Kráľovej holi a isto aj na ďalších miestach. Treba sa opýtať vždy miestnych – poradia, vysvetlia, navigujú. Nebojte sa komunikovať.

Rozprávkový zámok

…kto ho nemôže vlastniť (väčšina z nás), tak nech sa ide pozrieť do Bojníc. Je tam pripravený s takýmto názvom špeciálny rozprávkový divadelný festival. Patrí k najúspešnejším a najnavštevovanejším kultúrnym podujatiam na Slovensku.

Nie všade sa zdravo osviežite. Tieto jazerá majú kvalitnú vodu na kúpanie

Čiže rozprávku môžete zažiť rovno na krásnom zámku – Bojnice. Ak to máte blízko, neokúňajte sa, zbaľte do batohu fľašu s vodou, nejaké jabĺčko na cestu a vyberte sa do Bojníc. Príjemný zážitok želáme.

Ak máte pre nás zaujímavý tip, čo sa u vás deje, chystá, najbližšie koná – dajte nám o tom vedieť, aby vedeli aj ostatní. Pošlite nám víkendový tip na redakcia@hlavne.sk

 

 

 

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru