Nádrže na Zemplíne nezaznamenali v súvislosti so zrážkami žiadne problémy

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Nádrže na Zemplíne nezaznamenali v súvislosti so zrážkami žiadne problémy. Uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, práve v tomto období ukazujú vodné stavby svoje opodstatnenie.

Polícia pátra po mužovi, ktorý skočil v Bratislave do Dunaja

Zemplínska šírava je podľa jeho slov naplnená na 76 percent. „Prítok do nádrže je 88,2 kubického metra za sekundu (m3/s) a odtok je 30,1 m/s,“ priblížil. Naplnenosť Stariny je na úrovni 86 percent, čo je 340,14 metrov nad morom (m n. m.).

Na tejto vodárenskej nádrži zaznamenali vodohospodári počas tohtoročnej zimnej sezóny historicky najnižšiu úroveň hladiny na kóte 332,24 m n. m. Bolo to tak v prvý februárový deň. Aktuálny prítok tam predstavuje 14,46 m3/s a odtok je 13,68 m3/s.

Domaša je naplnená na 55 percent celkového objemu. Prítok, ktorý bol v období sucha podľa Bocáka niekedy aj na úrovni približne 2 m3/s, sa pre zrážky zvýšil, k piatku napríklad na 38,72 m3/s. Odtok je stanovený na 2,9 m3/s.

Vodohospodári budú vypúšťať z Domaše menej vody do 30. júna tohto roka. Koncom apríla bolo vypúšťanie na úrovni 3,5 m3/s, čo je ešte zimný režim. Bežne stúpa vypúšťanie od apríla na 4,9 m3/s.

V Žilinskom kraji zasahovali hasiči v súvislosti s počasím pri 17 udalostiach

Diskusiu v súvislosti s nízkou hladinou Domaše začali ešte na jar samosprávy i aktivisti z jej okolia. Na túto vodnú nádrž sa má po 26 rokoch toto leto vrátiť aj výletná loď.

V polovici mája vyrazila na dlhú, približne mesiac trvajúcu cestu z Prahy. Prevádzkovať ju má obec Kvakovce. Nový názov lode vzíde z ankety.

Môže vás zaujímať

Košice zvýšia od januára 2020 daň z nehnuteľností