Jednou vetou

Najviac podgurážených vodičov odhalili v Bratislavskom kraji, kde najmenej?

Policajti v teréne

foto: Polícia SR

Počas uplynulých štyroch dní sa konala celoslovenská policajná akcia zameraná na kontrolu alkoholu u vodičov. Hliadky boli strategicky rozmiestnené na frekventovaných cestách vo všetkých krajoch. Zodpovední vodiči boli odmenení balíčkom s propagačnými letákmi. Neporiadnych vodičov potrestali pokutou.

„Pre lepšiu orientáciu sme sledovali detailnejšie výsledky za jednotlivé krajské riaditeľstvá Policajného zboru,“ informovala Hlavne.sk hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. Policajti podľa nej skontrolovali 1854 vodičov, pod vplyvom alkoholu odhalili osem z nich. „Ak to rozmeníme na drobné, dychovej skúške podrobili 383 vodičiek žien a 1471 vodičov mužov. Dámy robili zrejme garde šibačom, pretože ani jedna skontrolovaná žena nenafúkala“, dodala Baloghová.

Pre ktorých vodičov dopadol Deň zodpovednosti najhoršie?

Najviac podgurážení šoféri boli odhalení v Bratislavskom kraji (5) a najmenej v Prešovskom kraji (1). Zo sledovaných vodičov boli pod vplyvom alkoholu traja vo veku 30 až 39 rokov, dvaja vo veku 40 – 49 rokov po jednom vo veku 18 – 20 rokov a 21 – 24 rokov. Ak sa pozrieme na dĺžku držania vodičského oprávnenia, traja opilci mali vodičské oprávnenie 11 – 15 rokov, dvaja 21 – 25 rokov a dvaja vodiči od 1 do 5 rokov.

Okrem krajských policajtov však dodržiavanie predpisov kontrolovali aj policajti z okresných riaditeľstiev. Tí za štyri dni skontrolovali ďalších 8205 vodičov a odhalili 28 vodičov pod vplyvom alkoholu do jedného promile. Jeden vodič odmietol dychovú skúšku, čo sa podľa zákona považuje za trestný čin ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, čiže šoféroval pod vplyvom alkoholu nad jedno promile.

Bližšie údaje k týmto previnilcom nie sú známe, čo je však na zamyslenie, že takéto výsledky sme zistili po tom, čo sme na akciu upozorňovali tri dni vopred a tiež počas sviatkov. Ako by to asi vyzeralo, keby sme tak neurobili vôbec,“ povedala hovorkyňa Baloghová. Na druhej strane pozitívne je, že vodiči pod vplyvom alkoholu tvoria ani nie 0,5 percenta zo všetkých skontrolovaných vodičov.“

Každý deň môže byť Dňom zodpovednosti

Preventívno-osvetová kampaň Deň zodpovednosti je súčasťou Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom 2013 – 2020. Hlavným zámerom je zvýšenie povedomia na podporu zodpovedného, kultúrneho a kontrolovaného požívania alkoholu.

Rešpekt, predvídavosť a opatrnosť, ktoré sú príznačné pre motoristické začiatky, by v nás mali pretrvať počas celej vodičskej praxe. „Ak budeme vždy, keď si sadáme za volant, myslieť na to, že „keď pijem, auto zostane doma“, a že každý deň by mal byť dňom zodpovednosti, veríme, že sa to pozitívne odzrkadlí aj na našich cestách,“ skonštatovali na záver prezidentka združenia Jana Shepperd a riaditeľ dopravnej polície Ján Ignaták.

Aj takto vyzeral predĺžený pracovný víkend  našich policajtov:

zdroj a foto: Polícia SR

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru