Jednou vetou

Narástol počet dopravných nehôd a vodičov pod vplyvom počas Veľkej noci

Na Dolnozemskej ceste v Bratislave sa začala veľkonočná policajná kontrola alkoholu u vodičov pod názvom Veľká noc bez alkoholu za volantom vo štvrtok 18. apríla 2019.

foto: TASR - Martin Baumann

Výsledky spoločnej preventívnej akcie polície a pivovarníkov sú negatívne. Oproti minulému roku bol zaznamenaný nárast počtu dopravných nehôd, ako aj nehôd pod vplyvom alkoholu. Informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Zvýšenie počtu nehôd a alkoholu za volantom nastalo napriek výraznému zvýšeniu počtu hliadok na cestách. Z 8631 zastavených vodičov bolo zistené použitie alkoholu pri 43, čiže 0,5 percenta. To je 0,1-percentný nárast oproti minulému roku, spresnila polícia.

Požiar na Záhorí sa podarilo úplne zlikvidovať

Podľa jej informácií bol zistený alkohol prevažne u mužov, v trojnásobnej prevahe oproti ženám. Najviac vodičov pod vplyvom alkoholu bolo zastavených v Banskobystrickom kraji.

„O akcii sme informovali v dostatočnom predstihu, výsledky nás preto nemilo prekvapili. Okrem avizovaných preventívnych a osvetových akcií zvýšime aj represívne kontroly – alkohol za volantom je neprípustný,“ zdôraznil šéf dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuboš Rumanovský.

Dopravné nehody medziročne narástli počas veľkonočných sviatkov o 30 percent. Nehôd pod vplyvom alkoholu bolo 23, čo je 53-percentný medziročný nárast počas veľkonočných sviatkov.

FOTO: NAKA zadržala v Nitrianskom kraji piatich ľudí

„Dúfali sme v ďalší pokles alebo aspoň nezvýšenie nehodovosti pod vplyvom alkoholu. Preto budeme o to intenzívnejšie upozorňovať na riziká zostatkového alkoholu za volantom,“ hodnotí výsledky preventívnej akcie Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava