Jednou vetou

Nastavenie cien nájmu v Trnave nezohľadňuje realitu, tvrdí Bročka

Primátor Trnavy Peter Bročka

foto: TASR

V prvom polroku 2019 by sa mali v Trnave po čase opäť začať konania vedúce k využitiu voľného mestského majetku. Ide o opustenú Pracháreň stojacu priamo oproti radnice, ikonické kníhkupectvo na pešej zóne i napoly prázdnu budovu bývalého Tatraskla. Popri nich sú v centre aj ďalšie voľné mestské priestory.

Primátor Peter Bročka vidí, ako uviedol v stredu, problém aj vo výške nájmu. V centre mesta je na základe dlho platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) pridané k bežnej sume na m2 aj percento atraktivity, a to podľa lokality. Na hlavnom Trojičnom námestí je to napríklad až 500 percent. „Toto nastavenie absolútne nezohľadňuje realitu,“ konštatoval Bročka.

Niektoré z nasledujúcich zasadnutí mestského zastupiteľstva by sa malo otázkou podľa jeho slov zaoberať a zreálniť požiadavky a predstavy mesta s možnosťami trhu. Ako príklad uviedol reakcie podnikateľov, ktorí záujem o nájom mali, nedokázali však akceptovať požadovanú sumu. „Úpravou daného všeobecne záväzného nariadenia by sme si mohli uvoľniť ruky a celý proces urobiť flexibilnejším,“ dodal primátor.

Trnavský kraj odvolá všetkých riaditeľov, dostanú päťročné funkčné obdobie

Očakáva, aké padne na zasadnutí zastupiteľstva rozhodnutie v prípade bývalého mliečneho baru – Prachárne. Priznal, že nie je zástancom predaja tohto historického objektu. Do aktualizácie rozpočtu mesta chce navrhnúť zaradenie sumy na vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu. „Aj keby mala byť v etapách. Musíme Prachárni nájsť zmysluplnú náplň, ktorá, hoci ak aj nebude prinášať zisk, bude osožná pre obyvateľov mesta,“ povedal Bročka. V prípade budovy Tatraskla, ako dodal, mesto do konca júna pozastavilo plánovaný predaj.

„Trnavský samosprávny kraj sa usiluje získať grantové prostriedky, aby sme v objekte mohli začať spolu budovať kreatívno-kultúrne centrum. Podľa toho, aký bude výsledok, budeme ďalej konať,“ pokračoval primátor. Bročka verí, že v prípade zreálnenia cien nájmu sa podarí obsadiť aj priestory kníhkupectva na Hlavnej 17. „Boli tam v priebehu trištvrte roka tri neúspešné verejné súťaže,“ konštatoval.

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur