Jednou vetou

Nepísaný symbol Sniny, sochu Herkula, zreštaurovali do pôvodnej podoby

Odborník zo sochy počas prác odstránil sedem vrstiev náteru. Išlo o niekoľko desiatok kilogramov povrchového materiálu

foto: TASR

Železnú sochu Herkula, ktorá je súčasťou fontány na nádvorí sninského kaštieľa, zreštaurovali do podoby, ktorá sa približuje jej pôvodnému stavu z roku 1841, keď ju jeden z majiteľov kaštieľa Štefan Rholl venoval svojej manželke. Odborník zo sochy počas prác odstránil sedem vrstiev náteru. Išlo o niekoľko desiatok kilogramov povrchového materiálu.

Muž s kyjakom v ruke, ktorý bojuje proti hydre lernskej, sa stal nepísaným symbolom mesta pod Vihorlatom. Snaha o jeho obnovu siaha do čias rekonštrukcie kaštieľa. V minulom roku sa na ňu podarilo vyčleniť financie z mestského rozpočtu. Cena diela predstavuje približne 25.000 eur. Reštaurátorské práce prebiehali pod dozorom pamiatkarov.

„Bol to dlhodobý problém, ktorý sme chceli vyriešiť,“ vysvetlil pre TASR riaditeľ Mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine Daniel Andráško s tým, že nemali informáciu o tom, kedy bola naposledy rekonštruovaná. „Vieme, že bola natieraná. Niekedy viac a niekedy menej odborne. Rozhodli sme sa ju preto zveriť odborníkovi,“ doplnil s tým, že z verejnej súťaže vzišiel reštaurátor, akademický sochár Stanislav Kožela.

Pestrá ponuka na druhý májový víkend, kam sa vyberiete?

Spomenul, že jedna z troch hláv hydry bola v minulosti odcudzená. Provizórne tam od čias, keď zrekonštruovali kaštieľ, osadili odliatok z epoxidu, na základe jednej zo zvyšných hláv. Bola však v inej polohe ako pôvodne. Súčasný reštaurátor bol totiž v Užhorode, kde sa nachádza druhá socha, na základe ktorej ju zrealizoval, podobne aj jej umiestnenie. „Ten, kto si pamätá sochu pred reštaurovaním a teraz, tak vidí obrovský pokrok a veríme, že na dlhú dobu máme túto vec vyriešenú,“ poznamenal Andráško.

Práce začali na konci vlaňajška, ukončené úplne boli v uplynulom týždni. „Vodári nainštalovali nový výstrek z papule hydry, pretože doteraz boli z troch hláv, čo bolo aj z tých dobových fotografií jasné, že to tak nikdy nebolo. Voda vždy striekala len z jednej hlavy hydry presne kolmo do výšky,“ opísal zmeny riaditeľ. Ide podľa neho o posledný krok v prvej fáze.

Verejnosť môže v sobotu spoznať zákutia Kapitulskej ulice a okolia

V budúcnosti by ešte chceli vyriešiť podstavec sochy, ktorý tvorí betónová kocka. „Pôvodne to bol nejaký kopček, kde boli riečne okruhliaky,“ spomenul. Momentálne čakajú na návrhy, ako by mohol vyzerať. Otázkou ešte zostáva múrik fontány. „Keď vyjdete z kaštieľa, predtým bol na tom kopčeku a múrik bol nízky, tak socha bola dominantná. Teraz sa múrik dvihol na 60 centimetrov výšky a utopil nám tým pádom pohľad na Herkula,“ skonštatoval Andráško s tým, že kedy a akú formu zmeny zvolia, ukáže čas.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru