Jednou vetou

Nepriaznivé počasie spôsobilo havarijný stav na skládke vo Veternej Porube

ilustračné foto

foto: TASR

Na liptovskomikulášskej mestskej skládke tuhého komunálneho odpadu (TKO) vo Veternej Porube nastal vplyvom nepriaznivého počasia havarijný stav. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej začali kvapaliny zo skládky v uplynulých hodinách napĺňať rezervnú nádrž. Tá má síce objem sto metrov kubických, no i tak mesto muselo zabezpečiť jej nepreplnenie.

„Oslovili sme spoločnosti, ktoré majú k dispozícii odčerpávacie vozidlá, aby nám pomohli s vyčerpávaním vody zo záchytných nádrží skládky, ktoré obsahujú aj priesakové kvapaliny a sú kontaminované odpadom zo skládky,“ povedal viceprimátor mesta Ľuboš Trizna.

Cisterny už začali s vyčerpávaním nádrží. Vedenie mesta preto nepredpokladá, že by mohlo byť ohrozené životné prostredie pretečením rezervnej nádrže do okolitých vodných tokov.

Situácia v meste po stredajších (13. 11.) povodniach je podľa Čapčíkovej stabilizovaná. „Odklon vybrežených tokov a dažďovej vody do kanálov prostredníctvom vriec s pieskom stále plní svoj účel. Dobrovoľní hasiči už nezasahujú v žiadnej lokalite,“ dodala hovorkyňa.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma