Jednou vetou

Nesrovnal: Tragédia druhej svetovej vojny nech slúži ako memento

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal

Foto: TASR

Nech tragédia druhej svetovej vojny slúži ako memento, aké nebezpečné je ignorovať netoleranciu, xenofóbiu, neznášanlivosť a rasizmus. Vyhlásil to aj tento rok primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v príhovore, tentoraz pri príležitosti 73. výročia ukončenia bojov o hlavné mesto. Pietna spomienka sa konala v stredu pri Pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa.

„Nepodliehajme pokušeniu, že zmena k lepšiemu príde sama. Napokon, máme to o toľko jednoduchšie ako títo známi i neznámi hrdinovia druhej svetovej vojny,“ povedal Nesrovnal. Podotkol však, že nikto nežiada najvyššiu obeť, avšak našou úlohu je bojovať proti zlu v každodennom živote. „V rodinných debatách, v médiách či na sociálnych sieťach. Pretože, ak čo i len trocha poľavíme v zápase za demokratické hodnoty, poľahky môžeme opäť prísť o náš dnešný, taký slobodný a bezstarostný, život,“ myslí si Nesrovnal.

Práve stredajšiu spomienku označil za pripomienku porážky najhoršieho zla, aké kedy ovládlo Európu. Primátor zároveň vzdal úctu všetkým vojakom, ktorí zabojovali za našu krajinu, a vyzdvihol mier, slobodu a demokraciu, ktorú čoraz viac vnímame ako samozrejmosť.

Medzník v dejinách hlavného mesta si opäť pripomenuli predstavitelia bratislavskej samosprávy spolu so zástupcami Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, hosťami a obyvateľmi Bratislavy. Ide o každoročné podujatie, na ktorom sa zúčastňujú okrem iného najvyšší predstavitelia ústredných orgánov štátnej správy, vedúci diplomatických misií akreditovaných v SR so sídlom v Bratislave, predstavitelia registrovaných cirkví v SR či územných a miestnych samospráv.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru