Jednou vetou

Nezisková organizácia Depaul Slovensko spustila výzvu na pomoc

Ilustračné foto, archív

zdroj: TASR

Bránami Nocľahárne sv. Vincenta de Paul prejde približne dvesto ľudí bez domova denne, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie číslo

Nezisková organizácia Depaul Slovensko počas mimoriadnej situácie žiada o intenzívnejšiu pomoc. Na najbližšie dva mesiace totiž potrebuje 15-tisíc eur navyše. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Depaul Zuzana Kuľhová, organizáciu stojí vo väčšej miere poskytovaná pomoc viac než dokáže zvládať. Preto otvorila zbierku s názvom Nie sme doma. Verejnosť žiada o solidaritu, lebo tí najnúdznejší to sami nezvládnu.

Depaul konštatuje, že aj od toho, či sa postaráme o najzraniteľnejšie skupiny, dnes závisí, ako sa Slovensko vysporiada s aktuálnou situáciou. Jedinej neziskovej organizácii, ktorá ešte prijíma ľudí z ulice, však v týchto dňoch dochádzajú peniaze. Bránami Nocľahárne sv.Vincenta de Paul prejde približne dvesto ľudí bez domova denne, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie číslo. A toto číslo môže podľa organizácie v najbližších týždňoch ešte porásť.

„Pomáhať je stále náročnejšie. Prísne hygienické opatrenia, rúška či dezinfekcia, ktoré chránia našich klientov a zamestnancov, si vyžadujú stále viac peňazí. Tie, žiaľ, nemáme,” uviedol riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Na prevádzku nocľahárne už teraz potrebujú denne viac ako 250 eur navyše. Mesačne to pre neziskovú organizáciu znamená náklady vyššie o 8-tisíc eur. Predpokladá tiež, že suma sa bude zvyšovať.

Ľudom bez domova dnes potrebuje Depaul pomáhať ešte viac ako doteraz. „Väčšina ľudí bez domova stratila aj to málo, čo mala. Zavreté prevádzky, zrušené brigády a prázdne ulice im znemožnili získať peniaze na obživu aj príspevok za nocľah v našej nocľahárni. Pritom mnohí z nich patria k tým najohrozenejším ľuďom na Slovensku,“ vraví Kákoš.

Viac ako tretina a možno až polovica ľudí bez domova trpí podľa zdravotnej sestry Bernadety Staňovej chronickými ochoreniami, nehovoriac o tom, že mnohí majú nad 65 rokov. „Klientov v útulkoch chránime prísnou karanténou, no tí, ktorí sú v nocľahárni túto možnosť nemajú. S neistotou pribúda psychiatrických ochorení, tiež podliehajú panike a žijú v strachu, že sa v noci nebudú mať kde zložiť. Navyše nedostáva sa im žiadnej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje Staňová.

„V nocľahárni sme zaviedli viaceré preventívne opatrenia. Každému klientovi pred vstupom do nocľahárne meriame teplotu, dezinfikujeme ruky a taktiež rozdáme rúška. Pri všetkých prístupoch s vodou sme vyvesili informačné plagáty o tom, ako si správne umývať ruky, a tiež základné informácie o prebiehajúcom víruse,” uzavrela projektová manažérka Nocľahárne sv. Vincenta de Paul Agápia Tuchyňová.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru