Neznesiteľný zápach v Ružomberku: Údajný vinník dostal Krištáľové krídlo

Ružomberské papierne

autorská koláž hlavne.sk, rkhlas

Obyvatelia mesta Ružomberok prežívajú už niekoľko týždňov nočnú moru - v meste sa im totiž nedá poriadne dýchať. Po Ružomberku sa totiž šíri neznesiteľný zápach, spisuje sa petícia, fabrika sa ospravedlňuje a hygienička má svoj názor tiež.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Protestu proti zápachu v Ružomberku sa zúčastnili stovky nespokojných Ružomberčanov | Zdroj: tasr.sk

Návrat Mečiarovej legendy? Exminister financií spriada nové plány

Najväčší slovenský celulózo-papierenský podnik robí obyvateľom Ružomberka poriadne vrásky! Nespokojní občania sa už týždne sťažujú na to, že nemôžu dýchať, lebo celým mestom sa šíri smrad údajne zo spomínaného podniku. Zúfalstvo Ružomberčanov sa vystupňovalo a rozhodli sa zorganizovať protesty a spísať petíciu, ktorej cieľom je 10 000 podpisov. Získať dostatočný počet podpisov bude podľa predsedu petičného výboru a organizátora protestu Patrika Luptáka náročné, aj napriek tomu však verí, že sa mu 10 000 podpisov podarí zozbierať. Lupták dodal, že nevôľa obyvateľov je značná.

Top 5 prezidentských kandidátov: Dankovu novelu poriadne zvozili

Igor Čombor, primátor mesta Ružomberok. | foto: TASR

„Naším cieľom v rámci Ružomberka a okolitých obcí je dosiahnuť minimálne 10.000 podpisov, aby sme podľa zákona o petičnom práve získali právo rokovať s príslušným orgánom za naše požiadavky minimálne na úrovni Slovenskej republiky,“ vysvetlil Lupták. Na aktuálnu situáciu v Ružomberku chce upriamiť nielen Ministerstvo životného prostredia SR, ale aj Národnú radu SR.

Situáciou sa zaoberá aj mesto. Podľa slov hovorcu Ružomberka, Viktora Mydla si primátor uvedomuje vážnosť situácie. „Primátor dal podnet na prešetrenie kompetentným úradom – inšpekcii životného prostredia, okresnému úradu, odboru životného prostredia a regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,“ informoval Viktor Mydlo s tým, že o výsledkoch prešetrenia budú občanov bezodkladne informovať.

Exkluzívne: Markizák Boris Pršo. Je mu dobre a toto najnovšie chystá!

Miloslav Čurilla | Zdroj: kristalovekridlo.sk

Zaujímavosťou je, že práve predseda predstavenstva spoločnosti Mondi SCP, Miloslav Čurilla získal ocenenie Krištáľové krídlo 2018 v kategórií Hospodárstvo. V roku 2018 totiž po 5 rokoch náročných príprav začal s výstavbou najmodernejšieho papierenského stroja, ktorý bude vyrábať inovatívny produkt na báze zberového papiera. Ide o jeden z najväčších a najnáročnejších investičných projektov realizovaných na Slovensku. Spoločnosť sa obyvateľom mesta aj okolitých obcí za vzniknutú situáciu ospravedlnila. Enormný zápach spôsobil výpadok systému spaľovania zapáchajúcich látok v kombinácii s inverzným počasím, informovalo Mondi SCP médiá.

Čo si však o zápachu myslí odborníčka? Mohol by byť šíriaci sa zápach pre obyvateľov Ružomberka škodlivý? „Nikto z lekárov nám nehlásil poškodenia zdravia v súvislosti so zápachom,“ odpovedala Gabriela Guráňová, regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. „Pokiaľ ide o zdravotné ťažkosti, orgáno-sírne zlúčeniny sú samozrejme dráždivé, ale vzhľadom na krátkodobosť ich pôsobenia nepredpokladáme ich účinok na zdravie obyvateľov Ružomberka,“ vysvetlila Guráňová pre hlavne.sk.

Pridajte s k nám na facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Ružomberský primátor nepodpísal uznesenie zastupiteľstva k územnému plánu mesta