Jednou vetou

Nežnú revolúciu od štvrtka pripomína pamätná tabuľa na budove UK

Vpravo vysokoškolský pedagóg, literárny kritik a prekladateľ profesor Valér Mikula a vľavo dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK) Marián Zouhar slávnostne odhaľujú pamätnú tabuľu na budove Filozofickej fakulty UK na Gondovej ulici pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v Bratislave 14. novembra 2019

foto: TASR - Pavel Neubauer

Udalosti Nežnej revolúcie pripomína aj pamätná tabuľa na budove Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) na Gondovej ulici v Bratislave. Odhalili ju vo štvrtok.

„Tabuľa pripomenie, že v tejto budove dňa 20. novembra 1989 vzniklo prvé vyhlásenie Verejnosti proti násiliu (VPN), ktorá spolu so Študentským hnutím bola hlavnou iniciátorkou Nežnej revolúcie na Slovensku,“ uviedol tajomník FF UK Radoslav Števčík.

Čaputová si v Prahe pripomenula Nežnú revolúciu

Iniciátorom osadenia tabule bol profesor UK Valér Mikula, jej autorom je grafický dizajnér a architekt Karol Rosmány, ktorý je tiež autorom loga VPN a loga Študentského hnutia.

Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave zároveň zorganizovala vernisáž k 30. výročiu Nežnej revolúcie na UK. Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť vo foyer budovy na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Eštebák na Instagrame: Takto by vyzeralo sledovanie v roku 2019

„Výstava mapuje dianie na Filozofickej fakulte ako najväčšej fakulte na Slovensku pred novembrom 1989, bratislavský pochod vysokoškolákov 16. novembra 1989, vznik prvého štrajkového výboru študentov na Slovensku, ktorý vznikol 20. novembra 1989 práve na Filozofickej fakulte, vznik novín študentov žurnalistiky FF UK s názvom Zmena a prvú slobodnú voľbu dekana fakulty a akademického senátu na Slovensku,“ priblížil Števčík.

Ako dodal, výstavu pripravila FF UK v Bratislave spoločne s Archívom univerzity.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma