Nie všetky bociany odlietajú do teplých krajín, dôkazom je aj jeden z Bojníc

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Nie všetky bociany odlietajú na zimu do teplých krajín. Dôkazom je aj jeden, ktorý sa zdržiava pri Rekreačnej ulici v Bojniciach.

„Je to takmer každoročná záležitosť, pretože pokiaľ pochádza bocian z neskoršieho hniezdenia alebo má dostatok potravy, keďže bola teplejšia jeseň, jednoducho neodletí. Stáva sa to, nie je to nič výnimočné,“ uviedla hovorkyňa Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach Simona Kubičková. Takýto bocian, pokiaľ nie je chorý alebo zranený a má dostatok potravy, podľa jej ďalších slov dokáže na Slovensku prežiť zimu.

Hendikepované jedince zostávajú

Aj v expozičnom výbehu v bojnickej zoologickej záhrade majú viacero bocianov. „Je to preto, že ide o hendikepované jedince, teda pochádzajú z voľnej prírody, boli zranené a už sa nemohli vrátiť späť. Ostali teda u nás. Naše bociany, pokiaľ počasie nie je úplne chladné, ostávajú vonku, ak sa veľmi ochladí, tak ich zazimujeme a vrátia sa do expozičného výbehu až na jar,“ priblížila Kubičková.

Jedinec z Rekreačnej ulice je podľa nej ešte mláďa. „Prečo neodletel, nevieme. Môže to byť tým, že mal dostatok potravy, preto nemal potrebu odletieť do teplých krajín. Nenecháme ho však zamrznúť. Pokiaľ príde sem k nám, dostane potravu ako všetky ostatné bociany a ak sa nechá odchytiť, prezimujeme ho s ostatnými a na budúci rok bude môcť odletieť, ak sa mu bude chcieť,“ ozrejmila.

„Ak náhodou ľudia uvidia bociana, netreba robiť paniku. Pokiaľ nie je vyslovene zranený, určite ho nesmú chytať. Ak by sa im zdalo, že je zvláštny, chorý alebo poranený, je potrebné, aby zavolali Štátnu ochranu prírody,“ odporučila hovorkyňa bojnickej zoo.

Môže vás zaujímať

Piešťany zaviedli poplatok za rozvoj a zvýšilo niektoré dane