Jednou vetou

Nitra, milá Nitra ponúkne históriu, duchovné zážitky i veľa zábavy

Ilustračné foto

foto: TASR

Začiatok júla bude v Nitre už tradične patriť veľkým celomestským oslavám Nitra, milá Nitra. Od štvrtka 4. júla do nedele 7. júla ponúknu slávnosti bohatý program, ktorého súčasťou budú koncerty, výstavy, historický festival, jarmok, ale aj celonárodná Cyrilo-metodská púť, deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade či odborná historická konferencia.

Oslavy majú v meste dlhoročnú tradíciu. „Ja som rád, že pokračuje a Nitrania sa budú mať opäť na čo tešiť. Čakajú nás štyri dni dobrej zábavy, ale aj duchovných zážitkov a verím, že sa niečo naučíme aj z našej histórie. Som rád, že aj tento rok sa do spolupráce s mestom zapojil Nitriansky samosprávny kraj, Nitrianske biskupstvo, Ponitrianske múzeum, Archeologický ústav a ďalší partneri,“ uviedol primátor Marek Hattas.

Bežci počas ploggingu v Nitre vyzbierali vyše 200 kilogramov odpadkov

Ústredným motívom tohtoročných slávností Nitra, milá Nitra má byť predovšetkým história mesta a prezentovanie Nitrianskeho hradu ako najväčšieho na Slovensku. „Nové poznatky a archeologické výskumy dokázali, že hrad sa rozkladal na celom hradnom kopci, preto aj tohtoročné podujatia nebudú sústredené iba v okolí hradného mosta a priľahlého okolia, ale aj na celom Pribinovom námestí a v priľahlých dvoroch. Po prvýkrát bude sprístupnená aj unikátna a doteraz neprezentovaná stredoveká vstupná brána do hradného opevnenia, ktorá bola objavená v podzemí Župného domu a patrí medzi najmohutnejšie v rámci celého stredoeurópskeho priestoru,“ uviedol viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Prvé podujatia osláv sú naplánované na 4. júla, kedy v Ponitrianskom múzeu budú otvorené dve filatelistické výstavy, uskutoční sa prezentácia novej knihy o Nitre a historici sa zídu na vedeckej konferencii o duchovnom odkaze Konštantína. Hlavný program otvorí 5. júla Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Zároveň sa na hrade bude konať Deň otvorených dverí, kedy budú sprístupnené priestory Biskupského paláca, Diecézne múzeum, kazematy a ďalšie priestory.

Nitra zakáže hazard na svojom území

V ten istý deň sa historickým sprievodom začne aj festival rannostredovekého života Pribinova Nitrawa, ktorý sa stal najväčším podujatím svojho druhu v Nitrianskom kraji. Ponúkne vojenské ležoviská s dobovým trhom, historické tvorivé dielne, ale aj stredovekú krčmu, historické scénky, šermiarske súboje i veľkú hromadnú bitku. „Na Pribinovu Nitrawu tento rok príde 170 účastníkov z rôznych historických spolkov, ktorí sa rozložia vo veľkom dobovom tábore so 40 stanmi,“ povedal Balko.

Súčasťou osláv bude aj historické cyrilo-metodské putovanie od dražovského románskeho kostolíka, cez pozostatky Zoborského kláštora až do archeoskanzenu na Martinskom vrchu. „Pripravená je aj veľkoplošná videomappingová projekcia s názvom Veľkomoravský orloj, rôzne kultúrne podujatia na nitrianskom korze, ale aj koncerty, na ktorých sa predstaví retro kapela hercov Divadla Andreja Bagara Živica a v závere vystúpi Ičo Pčelár a Rockenrolla, skupina Hex, a aby sme zachovali československú tradíciu, tak aj česká kapela Buty,“ doplnila vedúca odboru kultúry na mestskom úrade Dagmar Bojdová.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru