Oslavy majú v meste dlhoročnú tradíciu. „Ja som rád, že pokračuje a Nitrania sa budú mať opäť na čo tešiť. Čakajú nás štyri dni dobrej zábavy, ale aj duchovných zážitkov a verím, že sa niečo naučíme aj z našej histórie. Som rád, že aj tento rok sa do spolupráce s mestom zapojil Nitriansky samosprávny kraj, Nitrianske biskupstvo, Ponitrianske múzeum, Archeologický ústav a ďalší partneri,“ uviedol primátor Marek Hattas.
Bežci počas ploggingu v Nitre vyzbierali vyše 200 kilogramov odpadkov
Ústredným motívom tohtoročných slávností Nitra, milá Nitra má byť predovšetkým história mesta a prezentovanie Nitrianskeho hradu ako najväčšieho na Slovensku. „Nové poznatky a archeologické výskumy dokázali, že hrad sa rozkladal na celom hradnom kopci, preto aj tohtoročné podujatia nebudú sústredené iba v okolí hradného mosta a priľahlého okolia, ale aj na celom Pribinovom námestí a v priľahlých dvoroch. Po prvýkrát bude sprístupnená aj unikátna a doteraz neprezentovaná stredoveká vstupná brána do hradného opevnenia, ktorá bola objavená v podzemí Župného domu a patrí medzi najmohutnejšie v rámci celého stredoeurópskeho priestoru,“ uviedol viceprimátor Nitry Daniel Balko.
Prvé podujatia osláv sú naplánované na 4. júla, kedy v Ponitrianskom múzeu budú otvorené dve filatelistické výstavy, uskutoční sa prezentácia novej knihy o Nitre a historici sa zídu na vedeckej konferencii o duchovnom odkaze Konštantína. Hlavný program otvorí 5. júla Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Zároveň sa na hrade bude konať Deň otvorených dverí, kedy budú sprístupnené priestory Biskupského paláca, Diecézne múzeum, kazematy a ďalšie priestory.
Nitra zakáže hazard na svojom území
V ten istý deň sa historickým sprievodom začne aj festival rannostredovekého života Pribinova Nitrawa, ktorý sa stal najväčším podujatím svojho druhu v Nitrianskom kraji. Ponúkne vojenské ležoviská s dobovým trhom, historické tvorivé dielne, ale aj stredovekú krčmu, historické scénky, šermiarske súboje i veľkú hromadnú bitku. „Na Pribinovu Nitrawu tento rok príde 170 účastníkov z rôznych historických spolkov, ktorí sa rozložia vo veľkom dobovom tábore so 40 stanmi,“ povedal Balko.
Súčasťou osláv bude aj historické cyrilo-metodské putovanie od dražovského románskeho kostolíka, cez pozostatky Zoborského kláštora až do archeoskanzenu na Martinskom vrchu. „Pripravená je aj veľkoplošná videomappingová projekcia s názvom Veľkomoravský orloj, rôzne kultúrne podujatia na nitrianskom korze, ale aj koncerty, na ktorých sa predstaví retro kapela hercov Divadla Andreja Bagara Živica a v závere vystúpi Ičo Pčelár a Rockenrolla, skupina Hex, a aby sme zachovali československú tradíciu, tak aj česká kapela Buty,“ doplnila vedúca odboru kultúry na mestskom úrade Dagmar Bojdová.