Jednou vetou

Nitra nevyhovie protestu prokurátora týkajúceho sa VZN o zákaze hazardu

Primátor Nitry Marek Hattas

foto: TASR - Henrich Mišovič

Mesto Nitra nevyhovie protestu prokurátora, ktorý súvisí s prijatím všeobecne záväzného nariadenia (VZN) zakazujúcim tvrdý hazard na území mesta. Primátor Nitry Marek Hattas potvrdil, že na decembrovom mestskom zastupiteľstve predloží uznesenie, ktoré protestu prokurátora nevyhovie.

Všeobecne záväzné nariadenie, ktorým mesto zakazuje tvrdý hazard na svojom území, prijali mestskí poslanci v júni tohto roka. Urobili tak na základe petície, ktorú podpísalo 23.082 ľudí, čo je viac ako 30 percent občanov, ktorí majú trvalý pobyt v Nitre a majú viac ako 18 rokov.

Nitra hľadá ľudí na odpratávanie snehu, za prácu ponúka odmenu

„Voči rozhodnutiu mestského zastupiteľstva sa postavila hazardná lobby, ktorá podala podnet na krajskú prokuratúru a tá následne podala protest na Mestský úrad v Nitre. Vidím za tým jednoznačné úsilie hazardnej mafie pošliapať hlasy desiatok tisíc Nitranov. Zatiaľ čo nám všetkým ide o zdravie ľudí a fungujúce rodiny, im ide len a len o plné vrecká,” povedal Hattas.

Prokurátor mestu vyčíta, že nedostatočne spočítalo podpisy pod petíciou, čo predstavitelia mesta jednoznačne odmietajú. Podľa právneho oddelenia mestského úradu v Nitre zákon o hazardných hrách bližšie nešpecifikuje, akým spôsobom majú byť hlasy spočítané. „Mesto Nitra nielen že petičné hárky a podpisy spočítalo, ale nad rámec zákona vybralo vzorku 1300 podpisov a overilo ich chybovosť,“ uviedol primátor.

Občianski aktivisti spúšťajú v hlavnom meste novú petíciu za zákaz hazardu

Nespokojnosť s legislatívou týkajúcou sa regulácie hazardu vyjadrili ešte začiatkom tohto roka primátori krajských miest. Podľa nich uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. Kritizujú hlavne podmienku petície, ktorá je potrebná na to, aby mohlo mesto alebo obec o zákaze vôbec rokovať. Pod petíciu sa musí podpísať 30 percent obyvateľov. „Zákon, ktorý schválil parlament, je zlý. Spolu s kolegami primátormi sa budeme usilovať, aby sa tento zákon zmenil a mestá mohli o svojom osude rozhodovať slobodne,” skonštatoval Hattas.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava